Nosisz soczewki? Sprawdź jak należy o nie dbać

Soczewki kontaktowe to wygodny sposób na korekcję wzroku, który eliminuje konieczność noszenia okularów. Decydując się na nie, musisz jednak wiedzieć, co zrobić, aby ich użytkowanie było bezpieczne. Sprawdź, jak powinna wyglądać pielęgnacja soczewek.

Dlaczego soczewki kontaktowe wymagają pielęgnacji?

Większość soczewek kontaktowych (poza jednodniowymi oraz przeznaczonymi do noszenia w trybie ciągłym) należy zdjąć oraz wyczyścić przed pójściem spać. Dlaczego jest to tak ważne? Na ich powierzchni gromadzą się m.in. białka występujące we łzach, które są idealną pożywką dla bakterii. Usunięcia wymagają też osady i zanieczyszczenia, stawką jest więc zdrowie i bezpieczeństwo.

Prawidłowa higiena soczewek minimalizuje ryzyko infekcji oczu oraz chroni Twój wzrok. Jest ona niezbędnym elementem codziennej rutyny w przypadku soczewek wielorazowych (np. dwutygodniowych lub miesięcznych). Czym należy myć soczewki? Stosuj w tym celu wyłącznie profesjonalne preparaty, dopasowane do generacji soczewek. Niewłaściwe środki mogą podrażniać oczy, a także nieskutecznie dezynfekować. Do wyboru masz przede wszystkim płyny wielofunkcyjne i oksydacyjne. Te drugie nie wymagają pocierania, ponieważ działają na bazie reakcji chemicznej (rozpuszczają zanieczyszczenia).

Czyszczenie soczewek

Przed przystąpieniem do czyszczenia soczewek, trzeba dokładnie umyć dłonie antybakteryjnym i bezzapachowym mydłem. Dzięki temu nie przeniesiesz do oczu żadnych zarazków lub niebezpiecznych substancji. Przed zdjęciem soczewek przygotuj też pojemnik do ich przechowywania: wypełnij go świeżym płynem wielofunkcyjnym lub oksydacyjnym. Następnie ostrożnie zdejmij soczewki (rozpoczynaj zdejmowanie i zakładanie zawsze od tego samego oka: to ważne, jeśli soczewki różnią się parametrami).

W kolejnych krokach:

 1. Umieść soczewkę na wewnętrznej stronie dłoni.
 2. Zaaplikuj na soczewkę kilka kropli płynu pielęgnacyjnego.
 3. Delikatnie pocieraj soczewkę, wykonując koliste ruchy palcem serdecznym (powinno to trwać ok. 15 sekund). Obróć ją i powtórz czynność.
 4. Wypłucz soczewkę, używając do tego większej ilości płynu.
 5. Umieść soczewkę w przegrodzie, upewniając się, że jest w całości przykryta płynem.

W trakcie czyszczenia sprawdź, czy soczewka nie jest uszkodzona. Przed zastosowaniem płynu, przeczytaj, przez maksymalnie ile godzin możesz trzymać w nim soczewki. Zaleca się, aby wymieniać go codziennie.

Jak dbać o pojemnik na soczewki?

Pojemnik powinien być tak samo czysty jak soczewki. Inaczej, mógłby na nie przenieść niebezpieczne drobnoustroje. Co zrobić, żeby tak się nie stało?

 • po założeniu soczewek wylewaj płyn z pojemnika,
 • do jego mycia nie używaj wody z kranu,
 • nie wycieraj pojemnika ściereczką lub ręcznikiem papierowym, ale pozwól mu wyschnąć,
 • wymieniaj pojemnik przynajmniej raz w miesiącu.

Ważne jest także, aby zawsze odkładać soczewki w to samo miejsce: prawą do prawego zbiorniczka, a lewą do lewego.

Zasady bezpiecznego użytkowania soczewek

Stosowanie soczewek wymaga pamiętania o środkach ostrożności, które mają zagwarantować Twoim oczom komfort i zdrowie. Najważniejsze zasady to:

 • regularnie wymieniaj soczewki,
 • do pielęgnacji soczewek stosuj wyłącznie nieprzeterminowane płyny,
 • nigdy nie wkładaj soczewek do ust,
 • nie pożyczaj soczewek,
 • nie przechowuj soczewek w wodzie lub soli fizjologicznej.

Dbaj o to, żeby przed każdym kontaktem z soczewkami, dokładnie umyć i osuszyć ręce, a także zakładaj soczewki przed wykonaniem makijażu.

Zdrowy wzrok i wysoki komfort dzięki soczewkom kontaktowym

Jeśli chcesz, żeby soczewki dobrze Ci służyły przez czas podany na opakowaniu, musisz zatroszczyć się o ich higienę oraz sterylne warunki przechowywania. Zapobiegniesz w ten sposób przedostawaniu się do oczu zanieczyszczeń i ochronisz je przez niebezpiecznymi infekcjami. Nie zapomnij również o dobraniu środka czyszczącego pasującego do Twoich soczewek. Co zrobić, żeby nie popełnić błędu? Kupuj soczewki i płyny w sprawdzonych miejscach, takich jak Vision Express. Znajdziesz tu m.in. soczewki miesięczne, dwutygodniowe czy też codzienne oraz profesjonalne płyny czyszczące i pojemniki. W salonach Vision Express możesz wykonać także badanie wzroku i kompleksowo zadbać o swoje oczy. Skorzystaj z wiedzy specjalistów i przekonaj się, jaką wygodę zapewniają soczewki!