Aktualne ceny mieszkań w Zamościu. Zobacz, ile przeciętnie płacono za metr nieruchomości do końca września 2026

Barometr cen, październik 2026: 6 821 zł/m² wynosi mediana cen mieszkań w Zamościu z ostatnich 12 miesięcy. To o 27 zł/m², czyli 0,4%, więcej niż poziom odniesienia z 2025 r. Rynek pozostaje więc blisko ubiegłorocznego poziomu, choć różnice między metrażami i częściami miasta są wyraźne. Analiza pokazuje ceny transakcyjne zapisane w aktach notarialnych, a nie kwoty oczekiwane przez sprzedających w ogłoszeniach.
Redakcja tuzamosc.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.
Spis treści:
- Ceny mieszkań w Zamościu: najważniejsze liczby
- Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
- Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
- Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
- Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
- Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
- Zamość na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
- Najczęstsze pytania
- Metodologia
Ceny mieszkań w Zamościu: najważniejsze liczby
- 6 821 zł/m² - mediana ceny mieszkań
- +0,4% - zmiana wobec średniej z 2025 r. (+27 zł na metrze)
- 5 649-7 890 zł/m² - w tych widełkach zawierała się połowa wszystkich transakcji
- 320 000 zł - typowa cena zakupu; typowe mieszkanie miało 48 m²
- +41% - o tyle podrożał metr od 2021 r. (średnio +7,1% rocznie)
- rejon Manhattan - 7 110 zł/m²
Dla kupującego ważne są zarówno stawka za metr, jak i całkowity budżet. Mediana ceny zakupu opisuje środkowy poziom wydatku na lokal, natomiast cena jednostkowa pozwala porównywać mieszkania o różnej powierzchni.

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
| Rynek | Mediana zł/m² |
|---|---|
| pierwotny (deweloperski) | 6 136 |
| wtórny | 6 856 |
6 136 zł/m² na rynku pierwotnym wobec 6 856 zł/m² na wtórnym oznacza, że mieszkania deweloperskie były o 10,5% tańsze za metr. W Zamościu nie występuje zatem cenowa premia nowych lokali widoczna w ogólnopolskim zestawieniu największych rynków.
Sam podział na mieszkania nowe i używane nie przesądza jednak o cenie konkretnego lokalu. Znaczenie mają również lokalizacja, powierzchnia oraz nakłady potrzebne do przygotowania mieszkania do zamieszkania.
Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
| Metraż | Mediana zł/m² |
|---|---|
| 25-35 m² (kawalerki) | 7 496 |
| 35-45 m² (małe 2-pok.) | 7 848 |
| 45-55 m² (2-pok.) | 6 743 |
| 55-70 m² (3-pok.) | 6 524 |
| 70-90 m² (duże 3-4 pok.) | 6 383 |
7 848 zł/m² to najwyższa mediana w zestawieniu metrażowym, przypadająca na lokale o powierzchni 35-45 m². Kawalerki o powierzchni 25-35 m² osiągały 7 496 zł/m², a mieszkania 70-90 m² - 6 383 zł/m².
Mniejsze lokale mogą przyciągać kupujących niższym całkowitym kosztem zakupu, nawet gdy metr jest droższy. Taki mechanizm sprzyja utrzymywaniu wyższych stawek jednostkowych w kompaktowych mieszkaniach, ale nie oznacza, że najmniejszy metraż zawsze zajmuje szczyt zestawienia.

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
7 110 zł/m² w rejonie Manhattan i 6 369 zł/m² w rejonie Promyk wyznacza przeciwległe końce zestawienia pozycji bez gwiazdki. Różnica wynosi 12%. W rejonie Karolówka mediana osiąga 7 030 zł/m², natomiast na osiedlu Słoneczny Stok jest bliska poziomowi całego miasta.
| Rejon | zł/m² |
|---|---|
| Osiedle Orzeszkowej-Reymonta | 7 796 * |
| Osiedle Zakole | 7 290 * |
| Manhattan | 7 110 |
| Karolówka | 7 030 |
| Osiedle Słoneczny Stok | 6 825 |
| Osiedle Wojska Polskiego | 6 532 |
| Osiedle Orzeszkowej | 6 524 |
| Osiedle Kilińskiego | 6 490 |
| Promyk | 6 369 |
| Osiedle Planty | 5 714 * |
| Nowa Osada | 5 511 * |
| Osiedle Bohaterów Monte Cassino | 5 412 * |
* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna


Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
320 000 zł za mieszkanie nie zamyka budżetu zakupu. Na rynku wtórnym podatek PCC wynosi 2%, co przy tej cenie oznacza około 6 400 zł; nie zapłacą go osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie.
Do tego dochodzi maksymalna taksa notarialna do około 2 522 zł z VAT, której wysokość można negocjować, oraz 300 zł opłat sądowych za wpisy do księgi wieczystej. Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT. Porównując lokale, warto więc zestawiać pełny koszt nabycia, nie tylko cenę w ogłoszeniu.
Więcej aktualności z Zamościa znajdziesz na stronie głównej tuzamosc.pl, a wydarzenia i imprezy na najbliższe dni zawsze na tuzamosc.pl/wydarzenie.
Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
Historia cen pokazuje, o ile wzrosły ceny względem wcześniejszego poziomu: z 4 840 zł/m² w 2021 r. do 6 821 zł/m² obecnie, czyli o 41%. Średnioroczne tempo wyniosło 7,1%.
Wykres pozwala osadzić dzisiejszą stabilizację w dłuższym trendzie. Niewielka bieżąca zmiana nie oznacza powrotu do dawnych cen, lecz utrzymywanie się rynku na poziomie osiągniętym po wcześniejszych wzrostach.

Zamość na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
9 938 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa lubelskiego. W Zamościu metr kosztuje o 3 117 zł mniej. Największy kontrast w sąsiednim zestawieniu tworzy Lublin, natomiast Chełm i Stalowa Wola pozostają cenowo bliżej Zamościa.
| Miasto | Odległość | Mediana zł/m² | Różnica |
|---|---|---|---|
| Zamość | - | 6 821 | - |
| Chełm | 49 km | 6 545 | -4,0% |
| Chełm | 49 km | 6 545 | -4,0% |
| Lublin | 73 km | 10 633 | +55,9% |
| Stalowa Wola | 88 km | 6 555 | -3,9% |
W oddalonym o 49 km Chełmie metr był o 276 zł, czyli 4,0%, tańszy niż w Zamościu.
Komentarz analityczny
27 zł/m² wzrostu, czyli 0,4%, oznacza znacznie wolniejszą dynamikę niż historyczne 7,1% rocznie. Lokalny rynek utrzymuje wypracowany poziom cen, ale obecny odczyt nie wskazuje na kontynuację wcześniejszego tempa podwyżek.
Podobnie niewielkie zmiany odnotowano na największych rynkach: w II kwartale 2026 r. średnie ceny nowych mieszkań wzrosły o 0,6% rok do roku, do 14 444 zł/m², a używanych o 0,7%, do 13 657 zł/m² (źródło: NBP, Informacja o cenach mieszkań, II kwartał 2026 r.). Zamość wpisuje się więc w obraz małych zmian cen, choć relacja między rynkiem pierwotnym a wtórnym jest tu odwrotna.
3,75% wynosiła stopa referencyjna po decyzji RPP z 9 września 2026 r. (źródło: NBP, decyzja RPP z 9 września 2026 r.). Oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych osiągnęło w czerwcu 6,07%, o 0,7 punktu procentowego mniej niż rok wcześniej (źródło: AMRON-SARFiN nr 2/2026 oraz BIK, czerwiec i II kwartał 2026 r.). Niższy koszt finansowania może poprawiać dostępność zakupu, lecz wpływ na ceny zależy także od podaży mieszkań.
Co dalej z cenami? Jeśli łatwiejsze finansowanie przełoży się na popyt przewyższający ofertę, presja wzrostowa może się zwiększyć. Jeśli podaż nadąży za zakupami, stabilizacja może się utrzymać. Twardych prognoz nie stawiamy.
Najczęstsze pytania
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Zamościu?
Mediana wynosi 6 821 zł/m². Połowa transakcji mieściła się w przedziale 5 649-7 890 zł/m².
Czy ceny mieszkań w Zamościu rosną, czy spadają?
Pozostają blisko poziomu odniesienia z 2025 r.: wzrost wynosi 27 zł/m², czyli 0,4%.
Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?
Wśród pozycji bez gwiazdki najwyższą medianę ma rejon Manhattan - 7 110 zł/m², a najniższą rejon Promyk - 6 369 zł/m².
Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Zamościu?
Dla kawalerek 25-35 m² mediana wynosi 7 496 zł/m², a dla mieszkań 35-45 m² - 7 848 zł/m².
Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?
Nie: mediana na rynku pierwotnym wynosi 6 136 zł/m² wobec 6 856 zł/m² na wtórnym. To o 10,5% mniej.
Metodologia
Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 187 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 5 stycznia 2026 do 20 sierpnia 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (28 transakcji) i wtórny (150); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.
Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.
Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.
Stan danych: 2026-08-20; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.
Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: listopad 2026.
Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę
![]()
Ostatnie Artykuły

Nie tylko przy cmentarzach. Policja kontroluje drogi w powiecie zamojskim

Większy ruch przy cmentarzach. Powiat Zamojski apeluje o ostrożność
![[PIŁKA RĘCZNA] KPR Fit Dieta Żukowo – KPR Padwa Zamość 29:30. Wyjazdowa radość Padwy w Lidze Centralnej](/images/mecz/thumbnails/kpr-fit-dieta-zukowo-kpr-padwa-zamosc-31102026-2930.webp)
[PIŁKA RĘCZNA] KPR Fit Dieta Żukowo – KPR Padwa Zamość 29:30. Wyjazdowa radość Padwy w Lidze Centralnej
![[PIŁKA NOŻNA] MUKS Sokół Kolbuszowa Dolna – Hetman Zamość 0:2. Zwycięska seria w Betclic 3. Lidze, Grupa 4 (Grupa IV)](/images/mecz/thumbnails/muks-sokol-kolbuszowa-dolna-hetman-zamosc-31102026-02.webp)
[PIŁKA NOŻNA] MUKS Sokół Kolbuszowa Dolna – Hetman Zamość 0:2. Zwycięska seria w Betclic 3. Lidze, Grupa 4 (Grupa IV)

Znicze w dziesięciu miejscowościach. Starosta zamojski uczcił bohaterów

Młodzież z Zamościa zaopiekowała się grobem Bronisława Pekosińskiego

Ponad 180 000 gości podczas dwuletniej trasy Volvo For Safety

Pasieka jako dodatkowy dochód. Bezpłatna konferencja pod Lublinem

Policyjny pies zaprezentował swoje umiejętności. Policjanci odwiedzili szkołę w Żdanowie

ENA i siłowe wejście. Poszukiwany zatrzymany na Lubelszczyźnie

Ulica Peowiaków zamknięta przy cmentarzu. Wyznaczono objazd i parking

Sprzedawała komodę za 350 zł. Z konta mieszkanki powiatu zniknęło prawie 22 tys.

Szachownica w barwach niepodległości. MDK w Zamościu zaprasza na turniej

Lubelskie ma 1,3 tys. km dróg rowerowych, a lotnisko obsłużyło więcej pasażerów
Przydatne dane teleadresowe
- Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Zamościu - kontakt, godziny, zgłoszenia i szkolenia
- Placówka Terenowa KRUS w Zamościu - kontakt, godziny i obsługiwane gminy
- Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu - kontakt, repertuar, koncerty edukacyjne
- Gminny Ośrodek Kultury w Wysokiem - kontakt, godziny, zespoły i Izba Pamięci
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu - kontakt, godziny, pomoc społeczna i poradnictwo
- Kościół św. Katarzyny w Zamościu - msze, historia i relikwie
