Nowości opon całorocznych na sezon 2023?

Ogumienie całoroczne stanowi obecnie świetną alternatywę dla opon sezonowych. Jak sama nazwa wskazuje, takie opony charakteryzują się zróżnicowanymi parametrami, dzięki którym możliwa jest efektywna, komfortowa i bezpieczna jazda zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym. Producenci takiego ogumienia zadbali o to, aby zapewnić optymalny kompromis pomiędzy właściwościami letnimi i zimowymi.

Korzystanie z takiego ogumienia jest dla wielu kierowców praktyczne. Nie trzeba bowiem tracić czasu na sezonową wymianę opon zimowych na letnie oraz letnich na zimowe. Poniżej można znaleźć ciekawe przykłady ranking w postaci nowości oraz opon całorocznych polecanych na sezon 2023.

Goodyear Vector 4Seasons Gen-3

Jest to trzecia wersja niezwykle udanego modelu, która została udoskonalona w porównaniu z poprzedniczkami. Specjalna konstrukcja bieżnika idąca w parze z wysokiej jakości mieszanką gumową sprawia, że ogumienie dobrze trzyma się dróg zarówno na śniegu, jak i nawierzchniach letnich. Producent zadbał o wykorzystanie rozwiązań gwarantujących precyzyjne kierowanie, krótką drogę hamowania oraz bezproblemowe ruszanie z miejsca w zróżnicowanych warunkach charakterystycznych dla sezonu zimowego czy też letniego. Dodatkowe wzmocnienia poprawiają odporność ogumienia na odkształcenia i inne niekorzystne czynniki.

Pirelli Cinturato All Season SF2

W oponach tej znanej marki wykorzystano rozwiązania technologiczne dopasowujące ogumienie do panujących warunków drogowych i pogodowych. Obejmują one w głównej mierze zoptymalizowaną mieszankę gumową oraz konstrukcję bieżnika. Jeśli chodzi o warunki letnie to opony te posiadają specjalny układ klocków i nacięć, które sprawiają, że opona wgryza się w podłoże. Specjalne rowki i kanały efektywnie odprowadzają wodę chroniąc przed poślizgiem na mokrej drodze. Otwierające się lamele tworzą specjalne ząbki poprawiające stabilność i przyczepność na śniegu i lodzie.

Michelin CrossClimate

Jest to nowoczesna opona całoroczna pochodząca od znanego producenta specjalizującego się w wyrobach klasy premium. Wyrób ten posiada oznaczenie 3PMSF potwierdzające spełnianie wymogów unijnych z zakresu przyczepności w trudnych warunkach zimowych. Nowoczesna rzeźba bieżnika i materiał gumowy to istotne atuty, które gwarantują wysoką stabilność prowadzenia, precyzję kierowania i krótką drogę hamowania nie tylko na śniegu, ale również na mokrej i suchej drodze. Mieszanka gumowa dopasowuje się do zróżnicowanych warunków zimowych, a także letnich.

Inne opony całoroczne wysokiej jakości

Oprócz wspomnianych wyżej przykładów, na rynku można znaleźć sporo innych typów opon całorocznych pochodzących od wielu porządnych producentów. Zaliczane są one do różnych klas jakościowych:

  • Premium - są to opony wykorzystujące nowoczesne rozwiązania technologiczne, które świetnie pasują do pojazdów klasy wyższej albo sportowych generujących duże osiągi. Oprócz wspomnianych wyżej przykładów, do tej grupy zaliczają się modele, takie jak Pirelli P7 Cinturato All Season albo Michelin CrossClimate SUV.
  • Klasa średnia - ogumienie to stanowi doskonały kompromis pomiędzy jakością, a ceną. Często opony takie wykorzystują sprawdzone rozwiązania i oferują doskonałe parametry jezdne przez cały rok. Ta grupa obejmuje między innymi następujące typy ogumienia: Matador MPS400 Variant All Weather 2, BFGoodrich Urban Terrain T/A albo Kumho KH21 SOLUS VIER.
  • Opony ekonomiczne - są to produkty idealne do jazdy miejskiej i na krótkich dystansach. Są one szczególnie polecane osobom preferującym spokojny styl jazdy. Do tej grupy zaliczane są modele, takie jak Barum Quartaris 5, NexenN Blue 4 Season czy też WestlakeZ401.