Odnowiona huśtawka ogrodowa i wypielęgnowane rośliny, czyli wiosenne obowiązki działkowiczów

Wiosna to intensywny czas dla wszystkich miłośników prac ogrodowych. Wraz z nadejściem cieplejszych i dłuższych dni konieczne jest przygotowanie roślin do wzrostu oraz kwitnienia. To także dobry moment na konserwację i pielęgnacje mebli ogrodowych. Chociaż prawidłowe wykonanie wszystkich czynności wymaga wiedzy oraz zaangażowania, daje ogromną satysfakcję i pozwala relaksować się latem w otoczeniu bujnej przyrody.

Prace porządkowe i pierwsze wysiewy

Do ogrodu warto wybrać się już w marcu. To czas, w którym przymrozki ustępują, a słońce zaczyna mocniej operować na niebie. W pierwszej kolejności należy przeprowadzić prace porządkowe i przygotować rośliny do okresu wegetacji. Zakres wykonywanych czynności powinien obejmować usuwanie zimowych zabezpieczeń w postaci osłon, kopczyków i wygrabianie zaschniętych bądź gnijących resztek liści. Niezbędne jest też przycięcie gałęzi drzew i krzewów. Takie działanie stymuluje rośliny do wytwarzania nowych pędów.

Żeby zapewnić roślinom optymalne warunki do wzrostu, trzeba odpowiednio przygotować glebę. Optymalnie przygotowane podłoże jest pulchne, nawodnione i bogate w składniki odżywcze. Przed przystąpieniem do sadzenia, warto sprawdzić ph gleby kwasomierzem glebowym. Przyjmuje się, że dla większości roślin uprawianych w ogrodach optymalne ph gleby mieści się w przedziale od 5,5 do 7. Po odpowiednim przygotowaniu podłoża można przystąpić do sadzenia pierwszych roślin.

Przygotowanie trawnika do wiosny

Jednym z najważniejszych elementów dekoracyjnych każdego ogrodu jest trawnik. Odpowiednio wypielęgnowana darń jest intensywnie zielona i idealnie równa, a swym wyglądem przypomina boisko piłkarskie. Żeby jednak uzyskać taki efekt, należy w odpowiednim czasie przeprowadzić prace pielęgnacyjne. W pierwszej kolejności konieczne jest wygrabienie obumarłej trawy i resztek liści, które mogą utrudniać rozwój nowych źdźbeł. 

Żeby ułatwić przenikanie wody do gruntu i zapewnić korzeniom odpowiedni dostęp do tlenu przeprowadza się wertykulację oraz aerację nawierzchni. Wertykulator wyposażony w pionowe noże nacina darń, co zapobiega jej zbijaniu się. Aerator ma zwykle postać walca wyposażonego w bolce, które nakłuwają trawę na głębokość od 8 cm do 10 cm. 

Przełom marca i kwietnia to najlepszy czas na podsypanie trawnika nawozem. Początkowo warto użyć preparatów azotowych, które pobudzają trawę do wzrostu. Kiedy źdźbła zaczną intensywnie rosnąć, trzeba zapewnić im odpowiednie składniki odżywcze w postaci pełnoskładnikowych nawozów mineralnych. Dzięki takiemu działaniu darń będzie gęsta i nie zniszczy jej nawet umieszczona na trawniku huśtawka w ogrodzie.

Pielęgnacja i konserwacja mebli ogrodowych

Wiosenne prace porządkowe powinny obejmować także pielęgnację i konserwację mebli ogrodowych, a także pozostałych elementów małej infrastruktury wykonanych z metalu bądź drewna. Metalowy stelaż hamaka przed zamocowaniem należy dokładnie oczyścić z zalegającego kurzu, który nagromadził się przez zimę. Do tego celu najlepiej użyć wilgotnej szmatki i łagodnego środka myjącego. W przypadku wykrycia jakichkolwiek uszkodzeń niezbędne jest ich usunięcie. Korzystanie z uszkodzonego mebla ogrodowego jest zabronione, ponieważ może doprowadzić do uszkodzenia ciała.

Do zabezpieczenia drewnianych elementów można wykorzystać impregnaty:

  • olejowe;
  • wodne;
  • z żywicy syntetycznej.

Preparaty olejowe skutecznie chronią meble przed wilgocią, utratą koloru oraz zabrudzeniami. Ich podstawową wadą jest stosunkowo krótka trwałość. Impregnaty na bazie wody są łatwiejsze do nakładania, jednak zabezpieczenie drewna przed wilgocią jest ograniczone. Najlepszy poziom ochrony przed wilgocią zapewniają impregnaty z żywicy syntetycznej. Część preparatów może jednak wykazywać działanie toksyczne, dlatego przy ich nakładaniu należy zachować ostrożność.