Półmetek Volvo For Safety za nami – już niemal 62 tys. osób odwiedziło miasteczko bezpieczeństwa

6 miast, blisko 62 tys. uczestników i jedna misja: zwiększanie bezpieczeństwa na polskich drogach.
Tegoroczna trasa wystartowała w kwietniu i potrwa do początku września, odwiedzając kolejne regiony Polski. Trasa udowadnia, że nawet najbardziej zaawansowane systemy bezpieczeństwa dostępne w autach potrzebują partnera w postaci świadomego kierowcy. Każde z miasteczek bezpieczeństwa przyciąga tysiące osób, dając im unikalną możliwość sprawdzenia w praktyce jak np. działają prawa fizyki podczas zdarzeń drogowych. W efekcie odwiedzający miasteczko mogą przekonać się, jak codzienne decyzje wpływają na życie wszystkich uczestników ruchu. Szczegóły dotyczące trasy oraz bieżące aktualizacje można śledzić bezpośrednio na stronie VolvoForSafety – Bezpieczeństwo według Volvo

Volvo For Safety stawia na edukację opartą na realnych zachowaniach oraz twardych danych. To podejście, które w przystępny sposób łączy inżynierską wiedzę i dziedzictwo Volvo z codziennymi sytuacjami, z jakimi każdy z nas mierzy się na drodze. Przed nami czas letnich wyjazdów, kiedy ruch na trasach drastycznie wzrasta, dlatego ta wspólna misja zyskuje teraz szczególne znaczenie.
W najbliższych tygodniach miasteczka Volvo For Safety odwiedzi:
- Kielce – 26–28.06.2026
- Lublin – 24–26.07.2026
- Olsztyn – 31.07–02.08.2026
- Bielsko-Biała – 28–30.08.2026
- Białystok – 04–06.09.2026
Inspiracją i ważnym punktem wyjścia do tegorocznych spotkań stały się wyniki najnowszego badania opinii publicznej, zrealizowanego na zlecenie Volvo. Rzuca ono ciekawe światło na to, jak bardzo wysoka samoocena kierowców różni się od ich rzeczywistych zachowań na drodze.
Polscy kierowcy lubią myśleć o sobie dobrze, aż 75 proc. badanych uważa, że jeździ bezpieczniej niż inni. Ta pewność siebie rośnie wraz z wiekiem i liczbą przejechanych kilometrów. Co istotne, na krajowych drogach w pełni bezpiecznie czuje się już tylko 52 proc. osób. W tym znacznie mniej kobiet niż mężczyzn 46 proc. do 59 proc.
Gdzie tkwi wyzwanie? Letni pośpiech i codzienna rutyna często biorą górę nad rozsądkiem. Statystyki pokazują, że kierowcy wciąż zbyt łatwo przymykają oko na ryzykowne zachowania:
- 47% kierowców przyznaje, że w ciągu ostatniego miesiąca przynajmniej raz przekroczyło prędkość o ponad 20 km/h poza terenem zabudowanym,
- 57% przyspiesza na widok żółtego światła, byle tylko zdążyć przed zmianą sygnalizacji,
- 37%. obsługuje telefon w sposób odrywający wzrok od jezdni na dłuższą chwilę,
- 23%. regularnie pisze wiadomości tekstowe w trakcie jazdy.
Dane dotyczą także absolutnych podstaw bezpieczeństwa: 17,5 proc. kierowców zdarzyło się prowadzić bez zapiętych pasów, a 28 proc. nie ustąpiło pierwszeństwa pieszemu na pasach. Te liczby wyraźnie pokazują, że bezpieczeństwo to nie tylko kwestia stażu za kierownicą czy wiedzy teoretycznej, ale sprawa ułamków sekund i małych decyzji, które podejmuje się każdego dnia.

„Bezpieczeństwo od zawsze stanowi fundament marki Volvo. Od dziesięcioleci rozwijamy technologie, które chronią kierowców, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego, a nasze samochody należą do najbezpieczniejszych na świecie. Równie ważna jest jednak edukacja i budowanie świadomości. – mówi Dawid Korszeń, rzecznik prasowy Volvo Car Poland. Dlatego chcemy nie tylko tworzyć bezpieczne auta, ale również lepiej rozumieć postawy i zachowania kierowców. Wyniki tego badania pokazują, że choć większość z nas uważa się za odpowiedzialnych uczestników ruchu, w codziennej jeździe wciąż zdarzają się sytuacje, które mogą wpływać na bezpieczeństwo. Wierzymy, że rozmowa o nich jest pierwszym krokiem do pozytywnej zmiany”.
Projekt Volvo For Safety to stały element działań Volvo w obszarze edukacji drogowej w Polsce. Jej celem jest budowanie trwałej, autentycznej zmiany w tym, jak myślimy o wspólnej przestrzeni na drodze. Każda rozmowa w miasteczku, każda minuta spędzona na symulatorze i chwila refleksji nad własnym stylem jazdy to najlepsza inwestycja w bezpieczne, spokojne powroty z wakacji.
Materiał źródłowy: Półmetek Volvo For Safety za nami – już niemal 62 tys. osób odwiedziło miasteczko bezpieczeństwa
Ostatnie Artykuły

Ciepły guzik w autobusach MZK Zamość. Pasażerowie mają go używać częściej

Koncert dla Dominiki połączy muzykę i zbiórkę na leczenie

Pożar w piwnicy i śmierć 74-latki. 76-latek w szpitalu

Spadła z drabiny prosto na metalowy pręt. Wypadek pod Zamościem

Bus dachował na DK-74 pod Zamościem. Dwie kobiety trafiły do szpitala

Kolarstwo na ulicach, zamknięte parkingi. Tour de Pologne Women w Zamościu

Jedno zwycięstwo, które zmieniło układ sił w Europie Środkowo-Wschodniej

Dożynki w Szczebrzeszynie połączą konkurs wieńców i kiermasz sztuki ludowej

Muzyka ambientowa wraca do Parku Miejskiego. Czas na drugi oddech

Zamość mówi pełnym głosem - literacka niedziela z festiwalem

Roztocze stanie się pracownią - fotografowie ruszą w teren

Kalabria zatrzymana w kadrze - włoska podróż fotograficzna w Zamościu

W Sochach uczczono ofiary pacyfikacji. Padła salwa honorowa

12 lipca przypomina o polskiej wsi. Cena wojny była tam najwyższa
Przydatne dane teleadresowe
- Powiatowy Urząd Pracy w Zamościu - kontakt, rejestracja, wsparcie dla bezrobotnych i pracodawców
- Miejskie Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu - kontakt, godziny i zakres pomocy
- ZUS Inspektorat w Zamościu - kontakt, godziny, sprawy, rezerwacja wizyty
- Urząd Statystyczny w Lublinie Oddział w Zamościu - kontakt, godziny, informacje
- Biuro Powiatowe ARiMR w Zamościu - dopłaty, premie i wsparcie dla rolników
- Urząd Gminy Zamość - kontakt, godziny, wydziały i numery wewnętrzne
