Wystawa i konferencja IPN przypomniały wysiedlenia Zamojszczyzny – świadectwa i debata

Podczas konferencji 23 lutego w Sejmie Instytut Pamięci Narodowej przywołał dramatyczne losy mieszkańców Zamojszczyzny. W sali wystawowej pojawiły się stare zdjęcia, dokumenty i relacje tych, którzy przeżyli akcję wysiedleń, a głos zabrali historycy i samorządowcy z regionu. To opowieść o pamięci, odpowiedzialności za przeszłość i roli świadectw w budowaniu lokalnej tożsamości.
- IPN i wystawa „Wysiedlenia na Zamojszczyźnie” – program i materiały
- Zamość – przedstawiciele regionu i głos Dzieci Zamojszczyzny
IPN i wystawa „Wysiedlenia na Zamojszczyźnie” – program i materiały
Konferencja zorganizowana pod szyldem Instytutu Pamięci Narodowej łączyła panel referatowy z ekspozycją archiwaliów. Wśród tematów poruszonych przez prelegentów znalazły się między innymi:
- inicjatywy IPN dotyczące upamiętniania wysiedleń;
- kulisy przygotowań do akcji wysiedleńczej i jej przebieg na terenie powiatu biłgorajskiego w 1943 roku;
- znaczenie relacji i zapisków świadków w dokumentowaniu dziejów regionu.
W przestrzeni wystawowej pokazano dokumenty, fotografie i świadectwa osobiste – materiały, które mają pomóc zrozumieć skalę tragedii i nadać im trwałe miejsce w zbiorowej pamięci.
Zamość – przedstawiciele regionu i głos Dzieci Zamojszczyzny
W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele samorządu oraz osoby osobiście związane z opisywanymi wydarzeniami. Wśród obecnych byli:
- Krzysztof Gałaszkiewicz – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego,
- Stanisław Grześko – Starosta Zamojski,
- Joanna Mazurek – Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Promocji Powiatu,
- świadkowie historii, tzw. Dzieci Zamojszczyzny – m.in. Tadeusz Pszenniak i Stanisław Wasiura.
Obecność osób, które bezpośrednio doświadczyły wysiedleń, nadała spotkaniu wymiar osobisty. Dopełnieniem programu było złożenie kwiatów przed Muzeum Więzienia Pawiak – gest hołdu dla ofiar niemieckiego terroru.
Mieszkańcom warto przypomnieć, że inicjatywy dokumentacyjne i wystawy organizowane przez IPN oraz lokalne instytucje są istotnym źródłem wiedzy o regionie i miejscem, gdzie rodzinne wspomnienia mogą zostać zachowane i udostępnione szerszej publiczności. Archiwalia i relacje ze spotkań tego typu pomagają odtworzyć wydarzenia sprzed ponad 80 lat i uczynić je częścią miejskiej pamięci.
na podstawie: Powiat.
Ostatnie Artykuły

Bus dachował na DK-74 pod Zamościem. Dwie kobiety trafiły do szpitala

Kolarstwo na ulicach, zamknięte parkingi. Tour de Pologne Women w Zamościu

Jedno zwycięstwo, które zmieniło układ sił w Europie Środkowo-Wschodniej

Dożynki w Szczebrzeszynie połączą konkurs wieńców i kiermasz sztuki ludowej

Muzyka ambientowa wraca do Parku Miejskiego. Czas na drugi oddech

Zamość mówi pełnym głosem - literacka niedziela z festiwalem

Roztocze stanie się pracownią - fotografowie ruszą w teren

Kalabria zatrzymana w kadrze - włoska podróż fotograficzna w Zamościu

W Sochach uczczono ofiary pacyfikacji. Padła salwa honorowa

12 lipca przypomina o polskiej wsi. Cena wojny była tam najwyższa

Krwawa Niedziela wciąż wraca. Ta rocznica nie pozwala zapomnieć

W szpitalu w Zamościu odsłonięto tablicę pamięci ofiar Rzezi Wołyńskiej

Przy Piłsudskiego przybyło setek róż. To dopiero początek zmian w Zamościu

Policyjna łódź patroluje zalew w Nieliszu. Funkcjonariusze są też na wodzie
Przydatne dane teleadresowe
- Parafia Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu - kontakt, sakramenty, historia
- Bursa Międzyszkolna Nr 1 w Zamościu - kontakt, zapisy i warunki pobytu
- Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie - Oddział w Zamościu - kontakt, godziny, informacje
- Parafia Zwiastowania NMP w Zamościu - msze, kancelaria, sakramenty
- Biuro Powiatowe ARiMR w Zamościu - dopłaty, premie i wsparcie dla rolników
- Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu - kontakt, bilety, godziny kasy
