Majówka w Zamościu pełna kolorów sportu i wyjątkowych wydarzeń
Majówka w Zamościu przyniosła mnóstwo atrakcji, które przyciągnęły mieszkańców i turystów do serca miasta. Kolorowe festiwale, sportowe emocje, koncerty i wyjątkowe warsztaty sprawiły, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie podczas tych kilku majowych dni.

Pełne życia wydarzenia w sercu Zamościa na majówkę 2025

Od 1 do 4 maja Zamość tętnił życiem dzięki bogatemu programowi imprez rozlokowanych w różnych punktach miasta. Park Miejski zamienił się w miejsce radosnych zabaw z Festiwalem Baniek Mydlanych oraz barwnym Holi Świętem Kolorów, które rozświetliły pierwszy dzień majówki. Miłośnicy sztuki mogli natomiast wybrać się na spacer po Galerii Rzeźby Prof. Mariana Koniecznego, by poznać miejskie rzeźby i ich historię.

Drugi dzień obfitował w aktywności sportowe i patriotyczne. Na dziedzińcu Zamojskiej Akademii Kultury rozpoczęły się zapisy do Terenowej Gry Flagowej, a nad Zalewem Miejskim trwała Majowa Strefa Sportu. W Rynek Wielki przyciągnął uczestników XII Bieg Wokół Twierdzy Zamość oraz uroczysty ceremoniał podniesienia flagi z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Po południu Rynek Wodny ożywiły występy duetu Otto Cyrkowiec i Sebastian Frodyma oraz widowiska Variete i Szafa Show – wszystko to w ramach Majówki ze Sztukmistrzami.

Zamość świętował Trzeci Maj z muzyką i historią

3 maja to szczególny dzień dla każdego Polaka, a Zamość uczcił go z wyjątkową starannością. Uroczysta sesja Rady Miasta odbyła się w historycznej Sali Consulatus Ratusza, a następnie wierni zgromadzili się na Mszy Świętej w intencji ojczyzny w kościele pw. Zwiastowania NMP oo. Franciszkanów. Centralnym punktem obchodów była rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja na Rynku Wielkim.

Dla pasjonatów historii przygotowano warsztaty kaligraficzne „Od pióra do aktu prawnego - Konstytucja 3 Maja” w Zamojskiej Akademii Kultury, gdzie można było poznać tajniki pisma dawnych dokumentów. Wieczór należał do muzyki – koncerty uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej im. K. Szymanowskiego oraz zespołu Kameralni uzupełniły artystyczną oprawę wydarzenia, a Jazzy Ladies zakończyły dzień pełen wzruszeń i dumy narodowej.

Nie tylko wydarzenia – miejsca kultury i rekreacji otwarte dla wszystkich

Podczas majówki wiele instytucji kulturalnych i rekreacyjnych zaprosiło mieszkańców do odwiedzin. Zamojski Dom Kultury gościł Giełdę Kolekcjonerską, a Rynek Wielki stał się miejscem akcji krwiodawczej „Oddaj Krew w hołdzie bohaterom Powstania Zamojskiego” połączonej z koncertem pieśni powstańczych wykonanym przez Akademię Wokalną Magdaleny Stopy.

Park Miejski ożywił Pchli Targ, a Muzeum Zamojskie zaprosiło na warsztaty ikonopisarskie, pozwalające zgłębić tajniki sakralnej sztuki. Dla miłośników motoryzacji amfiteatr przy kładce nad Kanałem Łuczańskim stał się areną spotkania fanów Fiata Multipli – unikatowego wydarzenia dla entuzjastów tego modelu samochodu.

Warto także przypomnieć o codziennych spacerach organizowanych przez Biuro Informacji Turystycznej i Promocji Miasta – trasy po Zamościu oraz Podziemna Oficyna Ratusza cieszyły się dużym zainteresowaniem. Zapisy były dostępne pod numerem telefonu 846392292 oraz adresem e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Miasto oferowało również dostęp do swoich instytucji: od BWA – Galerii Zamojskiej z wystawami Dariusza Piekuta i Olgi Opanaszczuk, przez Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera czynny codziennie od 9:00 do 18:00, aż po Krytą Pływalnię OSiR otwartą od 6:00 do 22:00.

Tak bogaty program pokazał, że Zamość to miejsce pełne życia, kultury i sportu, które potrafi zjednoczyć mieszkańców wokół wspólnej radości i pamięci o historii.


Wg inf z: Urząd Miasta