Pamiętamy o Polakach ratujących Żydów podczas niemieckiej okupacji
24 marca to dzień, w którym Polska oddaje hołd bohaterom, którzy w najciemniejszych czasach historii nie bali się stawić czoła zagrożeniu i ratować Żydów. To Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, który skłania do refleksji nad odwagą i poświęceniem tych, którzy z narażeniem własnego życia pomagali innym.

Markowa pamięta Ulmów – historia rodziny, która stała się symbolem heroizmu

W Markowej, niewielkiej miejscowości w województwie podkarpackim, 24 marca obchodzimy szczególną rocznicę. To właśnie tego dnia w 1944 roku niemieccy żandarmi rozstrzelali ośmioosobową rodzinę Ulmów, która ukrywała Żydów. Ich tragiczna historia stała się symbolem heroizmu Polaków, którzy mimo grożącej im kary śmierci, nieśli pomoc tym, którzy jej najbardziej potrzebowali. Wspominając Ulmów, przypominamy sobie o wszystkich tych, którzy w obliczu zła potrafili zachować człowieczeństwo.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci w całej Polsce – jak można uczcić pamięć?

W całym kraju organizowane są różnorodne wydarzenia mające na celu upamiętnienie Polaków ratujących Żydów. W wielu miastach odbywają się wystawy, prelekcje oraz spotkania edukacyjne. Zachęcamy mieszkańców do udziału w tych inicjatywach i wspólnego uczczenia pamięci bohaterów. Warto również odwiedzić lokalne instytucje kultury, które przygotowały specjalne programy związane z tym dniem. Niech ten czas będzie okazją do refleksji nad wartością solidarności i odwagi w trudnych chwilach.


Wg inf z: Powiat Zamojski