Zamość świętuje: Wyniki 47. Konkursu Wielkanocnego ogłoszone!
Wiosenna tradycja ponownie ożywa w naszym mieście, przynosząc barwy i radość dzięki 47. Konkursowi na Palmę i Pisankę Wielkanocną. W dniu 19 marca, mury Muzeum Zamojskiego stały się areną dla lokalnych artystów ludowych, prezentujących swoje prace, które łączą w sobie sztukę, tradycję i wielkanocne obyczaje. To wydarzenie podkreśla nie tylko umiejętności i kreatywność uczestników, ale także bogactwo kulturowe regionu zamojskiego.
  1. 47. Konkurs Wielkanocny został rozstrzygnięty 19 marca w Muzeum Zamojskim.
  2. W konkursie uczestniczyło 25 twórców, którzy zaprezentowali swoje prace w dwóch kategoriach: tradycyjnej i współczesnej twórczości.
  3. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się podczas Kiermaszu Wielkanocnego w Niedzielę Palmową.
  4. Nagrody dla zwycięzców zostały ufundowane przez lokalne władze i instytucje kultury.

Tradycja i nowoczesność spotkały się na arenie konkursowej, gdzie twórcy ludowi mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności w tworzeniu pisanek i palm wielkanocnych. Wśród zgłoszonych prac można było zauważyć zróżnicowanie zarówno w technikach wykonania, jak i w zastosowaniu materiałów, co świadczy o żywej kreatywności i przywiązaniu do tradycji regionu.

Jury, w składzie m.in. Andrzej Urbański z Muzeum Zamojskiego i Dariusz Łukasik z Zamojskiego Domu Kultury, miało niełatwe zadanie, aby wyłonić najlepsze prace spośród tak wielu talentów. Szczególną uwagę zwrócono na staranność wykonania oraz umiejętność łączenia tradycyjnych technik z nowoczesnymi pomysłami. Konkurs pokazał, że wielkanocne tradycje wciąż są żywe i stanowią ważny element lokalnej kultury.

Tegoroczna edycja konkursu podkreśliła także ważność zachowania tradycji wykonywania palm z naturalnych materiałów. Od trawy, przez trzcinę, po suszone kwiaty i witki wierzbowe - te ekologiczne dzieła sztuki podkreślają związek człowieka z naturą i przypominają o korzeniach wielkanocnych obrzędów.

Impreza ta nie tylko promuje lokalną kulturę, ale także stanowi okazję do spotkań i wymiany doświadczeń między twórcami. Organizatorzy i sponsorzy konkursu, w tym Prezydent Miasta, Starostwo Powiatowe oraz Wójt Gminy, wyrazili nadzieję, że tradycja ta będzie kontynuowana w kolejnych latach, inspirowana zarówno przez doświadczonych artystów ludowych, jak i przez nowe pokolenia mieszkańców naszego regionu.


Opierając się na: Dom Kultury Zamość