14 marca br., tuż po godz. 22 zamojscy strażacy zostali poinformowani o pożarze budynku mieszkalnego usytuowanego w miejscowości Chyża gm. Zamość. Z przerwanej korespondencji zgłaszającego można było wywnioskować, że wewnątrz mogą przebywać osoby. Do zdarzenia niezwłocznie skierowano zastępy z JRG Zamość oraz pobliską OSP.

Po dojeździe strażacy ustalili że palił się budynek mieszkalny, konstrukcji murowanej, kryty blachą. W obiekcie występowało duże zadymienie. Pożarem objęty był przedpokój. Priorytetem było uratowanie osób zagrożonych. Dwie roty gaśnicze, zabezpieczone sprzętem ochrony dróg oddechowych w osłonie prądu wody weszły do budynku odnalazły i ewakuowały trzech mężczyzn. Poszkodowani w wieku ok. 30, 40 i 70 lat, przytomni z objawami podtrucia gazami pożarowymi, po zastosowaniu tlenoterapii przekazano zespołom ratownictwa medycznego. Mężczyźni następnie zostali przewiezieni do szpitala.

Kolejne działania zastępów polegały na ugaszeniu pożaru poprzez podanie jednego prądu wody w natarciu. Następnie budynek oddymiono i przewietrzono oraz dogaszono wszystkie zarzewie ognia.

W działaniach trwających niewiele ponad godzinę wzięły udział 3 zastępy z JRG Zamość oraz OSP Bortatycze. Spaleniu uległ przedpokój wraz z meblami i ubraniami. Wstępne straty oszacowano na kwotę 40 tys. zł. Prawdopodobną przyczyną powstania pożaru była nieostrożność osób dorosłych.