Odkurzacze bezworkowe – dlaczego są tak często wybierane?

Wytwórcy sprzętów AGD co pewien czas proponują nam coraz to nowsze urządzenia, które mają znacznie uprościć nam nawet codzienne sprzątanie mieszkania. Odkurzacze bezworkowe są w tym aspekcie przodownikami, ponieważ pełnię ich przewagi ponad modelami workowymi możesz doświadczyć właśnie gdy bardzo często odkurzasz. Poniżej przedstawiamy plusy i minusy tego rozwiązania.

Odkurzacz bezworkowy często jest nazywany również cyklonowym ze względu na zastosowaną technologię, która eliminuje potrzebę użycia worków. Zanieczyszczenia są zasysane równocześnie z powietrzem, po czym wpadają do dedykowanej komory. Tam zostają wprawione w ruch obrotowy, przez co śmieci i drobinki naturalnie, bazując jedynie na prawie fizyki, opadają na dno komory. Powietrze się oczyszcza, po czym jest wydmuchiwane na zewnątrz, z powrotem do atmosfery.

Dlaczego warto kupić w odkurzacz bezworkowy?

Brak konieczności użycia worków wprowadza oszczędności, większą praktyczność użycia i jest bardziej przyjazne dla środowiska. Komora posiada klapę zamykaną najczęściej od góry. Gdy się napełni, wystarczy ją otworzyć i zebrane zanieczyszczenia przesypać prosto do kosza na śmieci. Wszystko dzieje się łatwo, szybko i niezwykle sprawnie. Nie musisz brudzić rąk ani narażać się na ciągłe koszty. Co więcej, po zakończonym odkurzaniu łatwo sprawdzisz czy nie zostały zassane przypadkiem jakieś wartościowe przedmioty, jak np. kolczyk czy monety. A gdy do odkurzenia będziesz mieć sporo kurzu, czy sierści zwierząt – model bez worka pomoże Ci skutecznie je zebrać, nie obniżając swojej skuteczności działania. Model ten ma zdecydowanie dużo plusów i warto sprawdzić ranking odkurzaczy bezworkowych, aby znaleźć egzemplarz dla siebie.

Kupując tradycyjny model bezworkowy, trzeba być tez świadomym jego minusów. Jednym z tych, które mogą być najbardziej uciążliwe dla użytkowników jest niska higiena podczas opróżniania zbiornika – gdy za szybko przesypiesz zanieczyszczenia do kosza, część kurzu i sierści może ponownie wzbić w górę i opaść dookoła kosza. Wtedy będzie potrzebne ponownie sprzątanie zabrudzonego obszaru. Co więcej, czasem śmieci mogą się przykleić do ścianek zbiornika. Wtedy konieczne będzie przemycie zbiornika pod bieżącą wodą, a to także nie każdemu przypadnie do gustu.

Odkurzacz bezworkowy i bezprzewodowy

Bardzo popularnym, nowoczesnym rozwiązaniem jest odkurzacz bezworkowy bezprzewodowy. Jest to model pionowy, który obsługujesz jedną ręką. Posiada on znacznie mniejszy pojemnik na nieczystości, ale możesz poruszać się z nim swobodnie po całym mieszkaniu. Nie musisz tracić czasu na jego rozkładanie i składanie, ponieważ zawsze jest gotowy do pracy, wystarczy go włączyć i ruszyć przed siebie. Należy jednak wziąć pod uwagę, że taki model posiada niestety przeważnie mniejszą moc niż odkurzacz tradycyjny, dlatego warto raz na jakiś czas skorzystać jednak z modelu klasycznego i przeprowadzić gruntowne sprzątanie podłóg.