
W minioną niedzielę 11. lipca br. odbyła się XXII edycja Zamojskich Dni Folkloru. Oficjalnego otwarcia festiwalu dokonał Starosta Zamojski Stanisław Grześko.
W ten piękny słoneczny dzień powiatowe święto folkloru swoimi występami uświetniło 29 wykonawców. W ich wykonaniu usłyszeliśmy m.in. następujące utwory: „Lipka”, „Roztoczańska wieś”, „W cieniu rajskiego drzewa”, „Domek z cegieł trzynastu”, „Zielony mosteczek”, „Ziemio polska”, „Rwać jagody”, „Wiązanka melodii rozrywkowych”, „Pojechał Jaś na łowy”, „Oj siano, siano”, „Cyganeczka Zosia”, „Za górami, za lasami”, „Kukułeczka”, „Jarzębina”, ,,Hej, tam w lesie na Dębinie’’, „Kiedy będziesz zakochany”, „Roztańczony maj”, „Mały Tino”, „Głęboka studzienka”, „Maryna gotuj pierogi”, „Nie chcą mnie za mąż wydać”, ,,Za lasem, za lasem’’.
Wydarzenie swoją obecnością zaszczycili m.in.: Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak, Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Krzysztof Gałaszkiewicz, Przewodniczący Rady Powiatu w Zamościu Krzysztof Rusztyn, Wicestarosta Zamojski Witold Marucha, Członek Zarządu Powiatu w Zamościu Ala Kołodziejczyk, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Zamościu Zenon Kupiec, Radna Rady Powiatu w Zamościu Maria Loc-Oczkość, Radna Rady Powiatu w Zamościu Gertruda Miarowska, Radny Rady Powiatu w Zamościu Kazimierz Mielnicki, Radny Rady Powiatu w Zamościu Krzysztof Kostrubiec, Radny Rady Powiatu w Zamościu Jan Słomiany, Radny Rady Powiatu w Zamościu Jarosław Śliwiński, Burmistrz Zwierzyńca Urszula Kolman, Wójt Gminy Sitno Krzysztof Seń, Wójt Gminy Radecznica Marian Szuper, Wójt Gminy Zamość Ryszard Gliwiński. Zaproszeni goście wręczyli dyplomy oraz pamiątkowe statuetki uczestnikom festiwalu.
Wykonawcy bardzo cenią sobie udział w powiatowym spotkaniu z folklorem, z przyjemnością biorą w nim udział i jak mówią, z niecierpliwością oczekują na zaproszenie na kolejny rok. Jest to bowiem doskonała okazja do szerzenia wśród młodzieży oraz turystów spoza powiatu zamojskiego, tradycji i kultury związanej z folklorem naszego regionu.
Podczas festiwalu zaprezentowali się następujący wykonawcy:
- GRABOWIECKA KAPELA LUDOWA Z GRABOWCA,
- KAPELA LUDOWA ,,ADAMOWIACY’’,
- ZESPÓŁ ŚPIEWACZY „BABECZKI W KROPECZKI” Z BONDYRZA,
- ZESPÓŁ ,,ROZTOCZAŃSKIE ECHO’’ Z SUCHWOLI,
- ZESPÓŁ ŚPIEWACZY „GAWĘDA” Z SZEWNI DOLNEJ,
- ZESPÓŁ ŚPIEWACZY „CHYŻANIE”,
- ZESPÓŁ ŚPIEWACZY „KALINKA” ZE SKARASZOWA,
- CHÓR „SITANIANIE” Z SITAŃCA,
- ZESPÓŁ ŚPIEWACZO-OBRZĘDOWY „WESOŁE GOSPOSIE”,
- ZESPÓŁ ŚPIEWACZY ,,CZERWONE KORALE” Z ZAWADY,
- „ROZTOCZANKI” Z WÓLKI WIEPRZECKIEJ,
- PANI ANIELA KAPŁON,
- PAN IRENEUSZ SZEWCZUK,
- ZESPÓŁ ŚPIEWACZY „ZABURZANKI” Z ZABURZA,
- ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY „WÓJTOWIANIE” Z KRASNOBRODU,
- ,,HUCIANECZKI’’ Z KGW STARA HUTA,
- ZESPÓŁ ,,PÓŁ NA PÓŁ’’ Z SUŁOWA,
- CHÓR ,,WIARUS’’ Z SITNA,
- PANI ANETA SZPINDA,
- KAPELA GRZEŚKI Z RUSZOWA,
- ZESPÓŁ WOKALNY „CANTO”,
- ZESPÓŁ ŚPIEWACZY „UDRYCZANKI”,
- CHÓR ,,ZORZA” ZE SKIERBIESZOWA,
- MĘSKI ZESPÓŁ ŚPIEWACZY „AKORD” ZE SKIERBIESZOWA,
- ZESPÓŁ ŚPIEWACZY „NAWOZIANKI” Z NAWOZA,
- ZESPÓŁ ŚPIEWACZY „STAWIANKI” ZE STAWU UJAZDOWSKIEGO,
- ZESPÓŁ ,,MODERATO’’.
Ogromne emocje wśród publiczności XXII. Zamojskich Dni Folkloru wzbudził występ zespołu Gdzie diabeł nie może, który zaprezentował repertuar "Żyj kolorowo". Występ ten zachęcił wiele osób do wspólnych śpiewów i tańców na placu Zespołu Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska im. Jana Zamoyskiego w Zwierzyńcu.
W roli konferansjera wystąpiła pani Ewa Łapa, pracownik Wydziału Spraw Społecznych i Promocji Powiatu w Starostwie Powiatowym w Zamościu.
Organizatorem XXII. edycji Zamojskich Dni Folkloru było Starostwo Powiatowe w Zamościu.
www.facebook.com/powzam