Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Zamość

 Nawadnianie trawnika – co warto wiedzieć

Wszyscy pamiętają o podlewaniu rabatek z naszymi roślinami, ale niektórzy zapominają o podlewaniu trawnika, który też jest ważny, jeżeli zależy nam na estetyce naszego ogrodu. Większości z nas zależy na tym, aby trawnik był zdrowy i miał wspaniałą zieloną barwę (jak na filmach). Od niego też zależy wygląd darni w naszym ogrodzie. Dlatego warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi regułami podlewania trawnika i wcielić je w życie.

Jak często podlewać trawnik i jak obficie?

Zacznijmy tą sekcję charakterystyką korzeni trawy. Niektórzy z was myślą, że korzenie trawy są tuż pod powierzchnią. Nie jest to prawdą. Niektóre korzenie mogą sięgać do 15 cm w głąb ziemi. Stąd też powinniśmy podlewać trawnik wystarczającą ilością wody. Zbyt mało wody może szybko wyparować i nie wchłonąć się wystarczająco głęboko w ziemię. W takim przypadku trawy korzenią się płytko, co może odbić się na jej estetykę i wytrzymałość. Zatem codzienne podlewanie małą ilością wody może źle wpłynąć na nasz trawnik pod względem jego wytrzymałości i estetyki. Oprócz tego często zwilżana darń może częściej chorować na jakieś pleśnie czy choroby grzybowe. W takiej sytuacji może rozwinąć się także mech na naszym podwórku. Tylko młode i dopiero ci założone trawniki potrzebują dużo wody i należy je podlewać codziennie. Starsze trawniki wystarczy podlewać dwa razy w tygodniu lub nawet tylko raz, ale za to dosyć obficie. Na tyle, aby woda wsiąkła wystarczająco głęboko w glebę.

Strumień wody

Pamiętajcie, nigdy nie podlewajcie trawnika punktowym, czyli nierozproszonym strumieniem wody. Taki strumień może wyrządzić szkody w naszym ogrodzie a tego byśmy nie chcieli. Najlepiej kupić urządzenia rozpraszające strumień wody. Najlepszy strumień to taki, który przypomina deszcz.

Kiedy podlewać trawnik?

Trawnik należy podlewać w odpowiedniej porze dnia. To bardzo ważne, aby nie doprowadzić do poparzenia trawy lub nie marnotrawić wody. Weźmy pod lupę południe, gdy zazwyczaj najmocniej świeci słońce. Wtedy jest też najcieplej w ciągu dnia i to wtedy niektórych korci, aby podlewać trawnik. Otóż wtedy woda nie wsiąknie na odpowiednią głębokość. Dlaczego? Bo znacznie szybciej wtedy odparowuje i nie będzie miała wystarczająco dużo czasu na to. Oprócz tego woda działa jak soczewka i może dojść do poparzenia rośliny. Zatem podlewanie w środku dnia jest niewskazane. Niewskazane jest również podlewanie trawnika wieczorem. Powoduje to, że trawnik przez wiele godzin pozostaje wilgotny i jest podatny na rozwój pleśni, grzybów czy mchu. Zatem najlepszy czas na podlewanie trawnika jest wczesny ranek. Chłód i brak słońca powoduje, że woda tylko w niewielkim stopniu paruje. Zatem ogranicza to marnotrawstwo wody. Gdy, słońce już pojawi się po kilku godzinach, woda zaczyna szybciej odparowywać, ale to jest ten nadmiar wody, która nie wsiąkła w glebę i trawa nie zostaje przez długi czas wilgotna. Jeżeli nie możecie sami ręcznie podlewać w takich godzinach to proponuje zainwestować w system nawadniający ogród (zraszaczy). Zaoszczędzicie czas i wysiłek.