Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Zamość

Oszust włamał się na konto 29-latki na portalu społecznościowym. Podszywając się pod właścicielkę, rozesłał znajomym wiadomość z prośbą o pożyczkę i dokonanie wpłaty formą BLIK. W dobrej wierze na prośbę zareagowała jedna ze znajomych i podając kod BLIK zasiliła konto oszusta na kwotę około 500 złotych.

Oszuści w sieci chcąc wyłudzić pieniądze do swojej przestępczej działalności wykorzystują między innymi popularne portale społecznościowe oraz komunikatory. Przełamują zabezpieczenia kont użytkowników portalu i podszywając się pod właściciela wysyłają wiadomości do znajomych swoich ofiar z prośbą o pożyczkę. Adresaci tych próśb chcąc wesprzeć znajomych dają się nabrać.

W podobny sposób została oszukana znajoma mieszkanki Zamościa. 29-latka powiadomiła policjantów, że ktoś włamał się na jej konto na portalu społecznościowym i używając jej danych przez komunikator rozesłał do znajomych prośbę o finansowe wsparcie. Zareagowała jej przyjaciółka. Dokonała wpłaty poprzez system płatności BLIK i w ten sposób straciła około 500 złotych.

Bądźmy czujni. Weryfikujmy wiadomości z prośbą o pożyczkę otrzymane od znajomych z sieci. Przed przelaniem pieniędzy skontaktujmy się ze znajomym telefonicznie i upewnijmy się, czy faktycznie to on potrzebuje finansowego wsparcia. Nie działajmy w pośpiechu. Zdrowy rozsądek pozwoli nam uniknąć straty pieniędzy. Pilnujmy również  haseł dostępu i często je zmieniajmy, a po zakończeniu korzystania z danej aplikacji – wylogujmy się.  

starszy aspirant Dorota Krukowska – Bubiło