Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Zamość

Długowieczność firanek. Sprawdź porady specjalistów jak sprawić, żeby firanki były białe i wyglądały jak nowe

Firanki to ważna część wystroju wnętrza, która pięknie je dopełnia, nadaje przytulności i dodaje charakteru. Jednak, aby firanki pięknie się prezentowały, należy o nie odpowiednio dbać. RTV Euro AGD przedstawia sprawdzone porady, które sprawią, że Twoje firanki będą wyglądały pięknie, a dodatkowo uzyskasz https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-jak-prac-firanki-zeby-byly-biale-co-warto-wiedziec-porady.bhtml.

Jak prać i prasować firanki, żeby ich nie zniszczyć?

RTV Euro AGD sprawdził, czy pranie automatyczne jest bezpieczne dla delikatnych firanek. Pranie firanek w pralce nie powinno im zaszkodzić, ale należy pamiętać o kilku zasadach:

  • najpierw namaczanie, które powinno trwać około godziny;
  • temperatura prania nie może wynosić więcej niż 30 stopni;
  • najlepiej wybrać program „pranie ręczne” lub „pranie firanek”;
  • firanki posiadające dodatki takie jak: zawieszki, frędzle itp. pierz w woreczkach na pranie, dzięki temu nie ulegną one zniszczeniu, a Ty będziesz się cieszyć długowiecznością firanek;
  • uważaj na wieszanie mokrych firan na karniszu – niektóre materiały pod wpływem ciężaru się rozciągną, a Ty stracisz długowieczność firanek.

Prasowanie firanek może być łatwiejsze dzięki niskiej temperaturze prania oraz złożenia tkaniny w kostkę przed włożeniem jej do pralki – dzięki tym zabiegom, materiał nie będzie mocno wygnieciony. Delikatne materiały powinno się prasować w niskiej temperaturze, aby nie uszkodzić firanki. Natomiast cięższe firany z lnu czy bawełny wymagają wysokich temperatur w trakcie prasowania.

Jak sprawić, żeby firanki były białe i wyglądały jak nowe?

Jak sprawdził RTV Euro AGD jest wiele domowych sposobów na utrzymanie idealnej bieli firanek. Do najpopularniejszych środków należą proszek do pieczenia, soda i ocet. W celu przywrócenia bieli poszarzałych firanek należy wykonać roztwór z opakowania proszku do pieczenia, detergentu do prania i kilku litrów wody, a następnie namoczyć w nim tkaninę przez około kwadrans, po czym wykonać standardowe pranie firan.

Chcąc zachować biel na długie lata, warto do płukania białych firanek dodawać pół szklanki octu lub niewielką ilość sody, dzięki czemu zachowają one swój piękny, elegancki kolor. Używając octu, zapobiegnie się również elektryzowaniu tkaniny, co ma szczególne znaczenie w przypadku firan ze sztucznych materiałów. Te proste i tanie, domowe sposoby sprawią, że firanki będą wyglądały jak nowe przez długie lata.