… i tak trudne jednocześnie. Opanowanie kilku podstawowych umiejętności powinno pozwolić na uruchomienie przyzwoitej strony www. Trzeba sobie zadać jedno bardzo ważne pytanie - czy nasza witryna ma być jedynie przyzwoita?

Twój portal

Mówi się, że w globalnej sieci funkcjonuje ponad 300 milionów domen internetowych. W jaki sposób wyróżnić się w tej niezliczonej ilości adresów? Tworzenie serwisów internetowych jeszcze nigdy nie było tak skomplikowane jak dzisiaj. Stare porzekadło marketingowe powiada “wyróżnij się lub zgiń” i trudno się z nim sprzeczać. W jaki sposób możemy się odróżnić od konkurencji? Mam dla Was kilka pomysłów:

  1. Bądź pierwszy! No… ewentualnie drugi. Czy Coca Cola lub Pepsi mają sensowną konkurencję? Otóż to. Jak to przełożyć na własną stronę www? Zaoferuj usługę, której nikt inny nie daje. Znajdź jakąś niszę i ją eksploruj.

  2. Pisz regularnie. Czytelnicy przyzwyczajają się do regularności. Jeśli będziesz często publikował nowe treści, Twoja strona będzie chętniej odwiedzana i lepiej będzie się pozycjonować w wyszukiwarkach.

  3. Projektując swoją stronę zadbaj o czytelną i jasną nawigację. Jeśli odwiedzający Twoją stronę zacznie się gubić, możesz być bardziej niż pewnym, że opuści ją w mgnieniu oka. Nie ma cierpliwych internautów, to mit.

  4. Twórz dobre treści. Wydaje się to banalne, ale tak, to jedna z ważniejszych reguł, o których często trzeba przypominać. Napisz artykuł, który sam chciałbyś przeczytać. Zrób poważny research, poświęć 10 godzin, by Twoi czytelnicy nie musieli. Zobaczysz, odwdzięczą Ci się za to.

  5. Zadbaj o jasną i prostą oprawę wizualną. Pamiętasz jak hitem była muzyka dołączana do do serwisów internetowych? Dzisiaj to szczyt obciachu. A pamiętaj, że połączenie internetowy jest setki razy szybsze niż kiedyś. Teraz strona ma być czytelna, niemęcząca wzroku. Nikt nie chce czytać białej czcionki na czarnym tle. Nie zakładasz kapeli grającej goth metal, te kolory nie przejdą.

Założenie własnej witryny jeszcze nigdy nie było tak proste…

Zatrudnienie projektanta czy DIY?

Odwieczny problem, zapłacić komuś poważne pieniądze czy zająć się tym samodzielnie? Mógłbym przebiegle zapytać - a samochód naprawiasz sam? Tak? A to przepraszam! Z projektowaniem stron internetowych jest podobnie, znajdą się tacy, co mogą to zrobić samodzielnie. Natomiast, jeśli podczas czytania pięciu powyższych podpowiedzi chociaż raz pomyślałeś “o, ciekawe…”, to chyba powinieneś zlecić to specjaliście. Wyłącznie wówczas, gdy poważnie traktujesz całe przedsięwzięcie.

Zlecenie stworzenia strony www od podstaw specjaliście to kosztowny biznes, nie ma żadnych wątpliwości. Ale może Cię to uchronić przed popełnieniem kardynalnych błędów. Naprawienie pewnych błędów w przyszłości może kosztować więcej niż stworzenie czegoś od zera. Jeśli w rok lub dwa lata po stworzeniu poprosisz specjalistę o analizę, policzy Cię przynajmniej dwa razy. Raz podczas dokonania audytu, a drugi raz podczas wdrażania poprawek, które w jego mniemaniu poprawią np. pozycję Twojej strony www w wyszukiwarce.

Co zrobić, zapytasz? Odpowiedz sobie najpierw na kilka pytań:

  1. Jak bardzo poważnie traktuję ten biznes. Może to ma być tylko Twoje hobby i nie planujesz wcale na nim zarabiać?

  2. Jaki jest Twój stan wiedzy o tworzeniu serwisów internetowych?

  3. Czy stać Cię na opłacenie odpowiedniej osoby?

  4. Lubisz grzebać w kodzie strony, wyszukiwać wtyczki? Masz analityczny umysł?

Jeśli odpowiesz sobie na te podstawowe pytania, jesteś milowy krok dalej. Już wiesz przynajmniej jedno. Czy zrobisz to sam, lub czy wynajmiesz fachowca. Spieszę Ci jeszcze zakomunikować, że niestety wciąż jesteś w lesie, bez względu na to, którą ścieżkę wybrałeś. Jedno jest pewne, jeśli zapłacisz komuś za zrobienie tego za Ciebie, masz przed sobą dużo krótszą drogę. Nie jest powiedziane jednak, że będzie ona usłana różami. Wybranie wykonawcy to także nie lada wyzwanie.