Co to są elektronarzędzia?

Elektronarzędzia to nic innego jak uprzedzenia, które napędzane są silnikiem elektrycznym lub magnetycznie. Wykorzystywane są przede wszystkim do prac mechanicznych. Elektronarzędzia zbudowane są w taki sposób, aby silnik tworzył jeden zespół z podstawowym urządzeniem. Dzięki temu bez problemu przeniesiemy je w inne miejsce, a w trakcie wykonywania pracy utrzymamy je w ręku. Co jeszcze wchodzi w skład elektronarzędzi? Zapraszamy do przeczytania dzisiejszego artykułu.

Elektronarzędzia – jakie akcesoria będą nam przydatne?

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie różnego rodzaju prace bez wykorzystania elektronarzędzi. Narzędzia te jednak nie obejdą się bez dodatkowego osprzętu. Sprawdźmy zatem jakie produkty sprawdzą się zarówno w profesjonalnym warsztacie, jak i podczas codziennych, przydomowych pracach. Warto wspomnieć, że elementy te dostępne mogą być w wielu wariantach. Wśród nich znajdziemy między innymi:

  • Dłuta
  • Wiertła
  • Piły otworowe
  • Pilniki
  • Groty
  • Tarcze

Akcesoria te sprawdzą się jednakowo podczas wiercenia w granicie, metalu oraz cegłach. Sprawdzą się także podczas dokładnego szlifowania i solidnego zamontowania za pomocą wkrętów. Do akcesoriów elektronarzędzi zaliczyć możemy także produktu chemiczne służące do smarowania oraz chłodzenia.

Wiertła – co warto o nich wiedzieć?

W pierwszej kolejności zastanówmy się, co to właściwie są wiertła. Są to podłużne narzędzia, które służą do wykonywania otworów za pomocą wiertarki. Zbudowane jest z dwóch części – roboczej i chwytowej, znajdujących się po przeciwnych końcach. Na rynku mamy do wyboru wiertła przeznaczone do konkretnego materiału:

  • Wiertło do drewna
  • Wiertło do metalu
  • Wiertło do betonu

Wiertło do drewna – w tej kategorii mam do wyboru dwa rodzaje wierteł. Pierwszym z nich jego wiertło kręte, które wykorzystywane jest do wykonywania otworów walcowych. Drugim z nich jest wiertło płaskie, które służy do wiercenia otworów o średnicach do 45 mm. Niestety są mniej precyzyjne niż wiertła kręte.

Wiertło do metalu – jednym z nich jest wiertło uniwersalne, które poradzi sobie z każdego rodzaju materiałem. Sprawdzą się szczególnie w prostych pracach domowych. Kolejną opcją jest wiertło HSS, które wykonane jest ze stali szybkotnącej. Najczęściej stosowane przez profesjonalistów, gdyż odznaczają się wysoką precyzją oraz prostolinijnością wierceń. Spotkać możemy się także z wiertłem stożkowym, stosowany do wiercenia w różnego rodzaju blachach. Jego zaletą jest szybkość oraz precyzyjność wiercenia. Wartym uwagi jest także wiertło tytanowe. Umożliwi nam wiercenie w nawet najtwardszym materiale.

Wiertło do betonu – wśród nich znajdziemy wiertło diamentowe, używane głównie do wiercenia w betonie, murze, żelbetonie czy kamieniach naturalnych. Ich największą zaletą jest niezniszczalność, gdyż nawet przy najbardziej wymagających zleceniach bez problemu możemy zregenerować ostrze. Drugim wariantem jest wiertło widiowe, stworzone z myślą o wiertarkach udarowych. Ostatnim rodzajem wierteł do betonu jest wiertło koronkowe, używane głównie do wiercenia w betonie, asfalcie oraz kamieniu.

Tarcze do cięcia metalu – które będą najlepsze?

Elementy wykonane z metalu wymagają zdecydowanie twardszych i trwalszych narzędzi. Do ich cięcia wykorzystuje się więc piły oraz szlifierki kątowe, które, aby mogły być precyzyjne, wymagają odpowiednich tarcz. Dlatego też to właśnie tarcza decyduje, czy poradzimy sobie z przecięciem danego elementu oraz o komforcie i bezpieczeństwie użytkownika. Warto więc wiedzieć czym kierować się podczas wyboru tarczy. Do najważniejszych aspektów w tym przypadku zaliczamy: rodzaj tarczy, średnicę tarczy (rozmiar), twardość oraz grubość tarczy, a także producenta.

Szeroka oferta akcesoriów i osprzętu do elektronarzędzi dostępna jest na https://www.bricoman.pl/elektronarzedzia/akcesoria-i-osprzet-do-elektronarzedzi