Popyt na prąd w skali światowej rośnie nieprzerwanie od 150 lat. W ostatnim czasie obserwujemy skokowy wzrost zapotrzebowania, głównie za sprawą elektronizacji różnych dziedzin życia. Utrata zasilania może być kosztowna, uciążliwa i stresująca. Aby przeciwdziałać takim sytuacjom, coraz więcej osób decyduje się na posiadanie niewielkich agregatów prądotwórczych. Które modele warto wybrać?
Dlaczego warto kupić agregat prądotwórczy niewielkich rozmiarów?
Jednym z głównych atutów niewielkich agregatów prądotwórczych jest ich kompaktowy rozmiar. Dzięki temu są one łatwe do przechowywania i transportowania. To idealne rozwiązanie zarówno dla właścicieli domów, jak i osób podróżujących czy korzystających z przyczep kempingowych. Pomimo swoich gabarytów, generatory inwerterowe są w stanie zapewnić wystarczającą ilość energii, aby zasilić podstawowe urządzenia gospodarstwa domowego lub elektronikę.
Agregat prądotwórczy jednofazowy lub trójfazowy staje się także niezastąpionym awaryjnym źródłem zasilania podczas przerw w dostawie energii. W sytuacjach nagłych, takich jak burze, huragany czy awarie sieci energetycznej, mogą one zapewnić niezbędne wsparcie, umożliwiając zachowanie podstawowego komfortu i bezpieczeństwa w domu. Użycie generatora pozwala na działanie lodówki, telewizora czy podtrzymanie oświetlenia.
Warto też pamiętać, że nowoczesne technologie stają się coraz bardziej energooszczędne i przyjazne dla środowiska. Stosowanie inwerterów pozwala zredukować hałas oraz cieszyć się sprzętem o niższym spalaniu paliwa.
Agregat prądotwórczy inwerterowy PEZAL P-IG 1000 1,1 kW
Czym kierować się przy wyborze?
Agregaty prądotwórcze Husqvarna czy Fogo? Generatory o mocy 1,1 kW czy 5,5 kW? Rozruch ręczny czy elektryczny? Na rynku mamy wiele modeli, które różnią się między sobą:
- mocą,
- rozmiarami i wagą,
- rodzajem paliwa,
- pojemnością baku,
- głośnością pracy,
- dodatkowymi funkcjonalnościami,
- budową, w szczególności zastosowaniem uchwytów i kółek jezdnych.
Czym kierować się przy wyborze? Przede wszystkim sprzęt powinien być dobrany do naszych potrzeb. Chcąc zasilić jedną szlifierkę w pracach terenowych nie potrzebujemy jednostki wysokiej mocy (nie wykorzystalibyśmy jej potencjału, za który trzeba zapłacić).
W tym wypadku liczy się przede wszystkim mobilność. Z kolei do utrzymania funkcjonowania domu, w którym pracują różne urządzenia, w tym te czułe na skoki napięcia, niezbędny będzie stabilizator AVR podłączony do agregatu prądotwórczego. Kraków i Poznań to miasta, w których można zasięgnąć stacjonarnej porady na temat modeli najlepiej dopasowanych do oczekiwań. Wystarczy skontaktować się z pracownikiem centrum maszyn dla budownictwa, rolnictwa i ogrodnictwa GOTEX.
Polecane modele agregatów prądotwórczych niewielkich rozmiarów
W naszym zestawieniu polecamy trzy rozwiązania różnych producentów. Każde z wymienionych urządzeń idealnie sprawdzi się do zastosowań domowych czy biurowych.
- PEZAL P-IG 1000 – to najmniejsza jednostka. Posiada moc 1,1 kW, która wystarczy do zasilania awaryjnego pieców centralnego ogrzewania (CO) z cyfrowymi sterownikami oraz pomp obiegowych. Urządzenie waży tylko 13 kilogramów i ma specjalną, wyciszoną obudowę.
- Holida 2300is – sprzęt o mocy 2 kW idealnie sprawdzi się w domu, na budowach, w rolnictwie, ogrodnictwie i przemyśle. Dzięki możliwości wyboru trybu ECO zapewniamy sobie niskie zużycie paliwa.
- Fogo F 4001 ISE – urządzenie ma moc 3,5 kW i zostało wyposażone w rozrusznik elektryczny. Posiada dwa gniazda USB o prądzie 1A oraz 2,1A, co pozwala na szybkie ładowanie smartfonów czy tabletów. Możliwa jest rozbudowa do 6,4 kW.
Agregat prądotwórczy inwerterowy Holida 2300is