Wysyłka paczki za granicę krok po kroku: oto top 5 rzeczy, które koniecznie musisz sprawdzić.

Jeszcze do niedawna wysyłka paczki zagranicznej wydawała się przedsięwzięciem skomplikowanym i kosztownym. Nierzadko rezygnowano z ekspedycji za granicę. Obecnie trudno wyobrazić sobie życie bez usług świadczonych przez firmy kurierskie. Nadanie paczki, także tej transgranicznej, nie jest już dziś wyzwaniem. O czym zatem powinniśmy pamiętać, wysyłając paczkę za granicę?

Po pierwsze – odprawa celna

Każda paczka wysyłana za granicę podlega kontroli. Podczas odprawy, celnicy weryfikują zgodność deklarowanej zawartości przesyłki ze stanem faktycznym i pobierają cło. Paczka może zostać też otwarta.

Zanim więc nadamy paczkę, upewnijmy się, czy przedmiot, który chcemy wysłać do innego państwa nie znajduje się na liście towarów zakazanych. Innymi słowy, czy rzecz tę możemy zgodnie z prawem eksportować. To jednak nie wszystko!

Aby nasza przesyłka nie została wstrzymana, zapoznajmy się również z informacją dotyczącą importu towarów do państwa docelowego. Wszelkie próby nielegalnego eksportu bądź importu, wiążą się bowiem z konsekwencjami.

Wybór przewoźnika i rodzaju przesyłki a paczka za granicę

Kolejną kwestią jest wybór przewoźnika. Obecnie na polskim rynku istnieje wiele firm kurierskich, świadczących usługi w kraju i za granicą. Warto zapoznać się z ich ofertami, tak aby wybrać tę optymalną. Czas dostarczenia przesyłki? Koszt nadania paczki? A może jakość świadczonych usług?

Pozytywne opinie klientów z pewnością ułatwią nam wybór i pomogą podjąć właściwą decyzję. Jeśli już zdecydujemy, komu chcemy powierzyć naszą przesyłkę, musimy określić jej rodzaj, podając jednocześnie wymiary oraz ciężar. Im więcej informacji zdobędziesz, tym lepiej – a te najważniejsze dane o wysyłce paczki za granicę znajdziesz na shipcenter.pl.

Wysyłka za granicę, czyli kilka słów o tym jak długą podróż odbędzie nasza przesyłka nim dotrze do celu

Czas dostarczenia przesyłki może różnić się w zależności od tego, jakim środkiem transportu będzie ona przewożona oraz jaką odległość będzie musiała pokonać, zanim trafi pod adres odbiorcy.

Paczki zagraniczne transportowane są drogę lądową, powietrzną czy morską. Część firm oferuje swoim klientom możliwość skorzystania z usług wysyłki ekspresowej, która gwarantuje doręczenie paczki na wskazany adres nawet kolejnego dnia roboczego.

Z jakimi kosztami musisz się liczyć?

Kolejnym czynnikiem decydującym o wyborze dostawcy i formie wysłania przesyłki jest cena. Co zrobić, aby nie przepłacić? Najpierw zapoznaj się z cennikiem proponowanym przez poszczególnych przewoźników oraz zakresem świadczonych przez nich usług.

Dzięki zróżnicowanej ofercie, z pewnością każdy znajdzie rozwiązanie najbardziej dopasowane do jego potrzeb oraz możliwości finansowych. Do całkowitych kosztów wysyłki, należy również doliczyć wysokość opłaty pobieranej przez urząd celny. Przesyłki, których wartość przekracza określoną przez przepisy kwotę, zostają oclone.

Jak zabezpieczyć paczkę, aby szybko i bezpiecznie dotarła do celu?

Odpowiednie zabezpieczenie towaru to podstawa. O czym należy pamiętać? Przesyłka powinna być zapakowana w karton, którego wnętrze najlepiej wypełnić przy pomocy folii bąbelkowej lub innego rodzaju wypełniacza tak, aby zawartość paczki nie mogła się swobodnie przemieszczać.

Nie należy natomiast owijać kartonu stretchem, gdyż utrudnia to sortowanie paczek a firmy kurierskie mogą potraktować taką paczkę jako niestandardową i doliczyć za nią dodatkową opłatę. Umieszczona na paczce naklejka z napisem „ostrożnie” również może się okazać niewystarczająca, warto zatem pomyśleć o ubezpieczeniu.