DK Zamość: Barwy gotyku w kręgu mistrzów polifonii” - koncert zespołu Sabionetta

3 min czytania

W roku jubileuszu 40-lecia Zespołu Muzyki Dawnej Capella all’ Antico Zamojski Dom Kultury
zaprasza na koncert pamięci Krzysztofa Obsta

Barwy gotyku w kręgu mistrzów polifonii”

3 grudnia 2023 r. godz. 18:00 Centrum Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego

Zagra zespół Sabionetta* w składzie: Ewelina Siedlecka-Kosińska sopran; Maciej Chwała perkusja, kornet; Tadeusz Czechak lutnia; Mirosław Feldgebel harfa, perkusja; Agnieszka Obst-Chwała kierownik zespołu, fidel, lira da braccio, gitara renesansowa, flet; Agnieszka Szwajgier flety, kornamuza, szałamaja, fidel; Paweł Zalewski viola da gamba.

W programie koncertu:
Je vivroie liement douce creature” Guillaume de Machaut (1300 r.-1377 r.)
La roza enflorese en el mez de May” Pieśń sefardyjska, Anonim
Ciaramella, me dolçe Ciaramella” Antonio Zacara da Teramo (1360 r.-1416r.)
Morir desio” Bartolomeo da Bologna (1405 r.-1427 r.)
De toutes flours” Guillaume de Machaut XIV w.
De tout flour” Anonim, Codex Faenza XIV w.
Puis que je sui d’amours loial servant” Anonim XV w.
Rex” Tabulatura Jana z Lublina (ok. 1540 r.)
Scarborough Fair” trad. Anglia XVI w.
The Earle of Essex Galiard” John Dowland (1563 r.-1626 r.)
So ell encina” Anonim, Cancionero de Palacio XV w.
Recercada segunda” Diego Ortiz (1510 r.-1570 r.)
La mour la mort” Clement Janequin (1485 r.-1558 r.)

*Warszawski zespół muzyki dawnej Sabionetta działa od 2004 roku i wykonuje muzykę wokalno-instrumentalną średniowiecza i renesansu, koncertując w kraju i za granicą na prestiżowych festiwalach muzyki dawnej, m.in.: Festival de Música Antiga dels Pirineus w Katalonii, Festiwal Wszystkie Mazurki Świata w Warszawie, Forum Musicum we Wrocławiu, Festiwal Muzyki Jednogłosowej w Płocku, Festiwal Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie, Maj z muzyką dawną we Wrocławiu i wielu innych.

Sabionetta prowadzi także audycje edukacyjne, których celem jest popularyzacja polskiej muzyki dawnej, tańca i obyczajów. Muzycy zespołu są członkami Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków oraz współzałożycielami działającego przy SPAM Koła Muzyki Dawnej. W październiku 2013 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu pt. Podobieństwo żywota krześcijańskiego. XVI-wieczna muzyka polska, która została nominowana przez Akademię Fonograficzną do nagrody Fryderyk 2014. W 2017 roku Sabionetta brała udział w cyklu filmowym Historia w ożywionych obrazach Wytworni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. W tym samym roku miał premierę pierwszy sezon polskiego serialu Korona Królów”, do którego zespół nagrał czternastowieczną muzykę, a następnie do kolejnych sezonów serialu.
Założycielką i kierowniczką zespołu jest skrzypaczka i fidelistka, absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie Agnieszka Obst-Chwała. Od 1989 r. związana z Zespołem Muzyki Dawnej Capella all’ Antico, najpierw jako członkini, obecnie jako nieocenione wsparcie merytoryczne, wybitna specjalistka przygotowująca zespół do udziału w konkursach. Współpracuje z zespołami: Ars Cantus, Dekameron, La Tempesta, Ars Nova, Il Giardino d’Amore, Il Tempo, Klub św. Ludwika, Alta oraz z zespołami tańca historycznego, a także z grupami folklorystycznymi i folkowymi, m.in. z zespołem Swoją Drogą i ZPiT Zamojszczyzna. Prowadzi kursy, audycje i zajęcia gry na instrumentach dawnych. Jest jednym z założycieli i członkiem zarządu Koła Muzyki Dawnej działającego od 2010 roku przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków w Warszawie.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Zamojski Dom Kultury w Zamościu,

zdk.zamosc.pl/news/2347/bdquobarwy-gotyku-ndash-w-kregu-mistrzow-polifoniirdquo-kon.html

Autor: krystian