Piękne i zdrowe włosy są marzeniem każdej kobiety. Niestety, ich dobra kondycja należy do rzadkości. Wiele osób boryka się z problemem delikatnych i cienkich włosów oraz rozdwajających się końcówek. Jakie są przyczyny tego problemu i w jaki sposób sobie z nim poradzić?
Rozdwojone końcówki włosów – przyczyny powstawania
Końcówki rozdwajają się na skutek rozchylania się łusek włosa. Wynika to z uszkodzenia mechanicznego wywołanego używaniem zbyt silnych detergentów, stylizacją z wykorzystaniem wysokich temperatur bez właściwego zabezpieczenia włosów, brakiem odpowiedniego poziomu nawilżenia oraz wystarczającej ilości lipidów. Dzięki domkniętym łuskom powierzchnia włosów jest gładka, składniki odżywcze nie wypłukują się i nie odparowują. Warto mieć na uwadze, że włosy są żywe wyłącznie w macierzy, a na całej długości pozostają martwą strukturą. Mimo wszystko ich powierzchnia może być gładka, lśniąca i mocna. W tym celu należy zadbać o pielęgnację przy użyciu odpowiednich składników oraz o przeprowadzanie zabiegów poprawiających kondycję kosmyków.
Jak naprawić zniszczone końcówki?
By uratować zniszczone końcówki włosów, należy pamiętać o ich prawidłowym myciu i szczotkowaniu. Do mycia trzeba używać lekko ciepłej wody, natomiast do ostatniego spłukiwania – chłodnej. Umożliwia to zamknięcie łusek. Przed sięgnięciem po suszarkę warto wstępnie osuszyć włosy ręcznikiem. Kosmyki należy czesać od dołu, kierując się ku czubkowi głowy. Konieczne jest stylizowanie ich za pomocą bezpiecznych dla ich kondycji urządzeń. Powinny one być wyposażone w funkcję jonizacji. Kosmetyki do pielęgnacji muszą być dobrane do potrzeb włosów. Nieocenione będą olejki i sera, które scalają rozdwojone końcówki. Jednocześnie nadają włosom piękny połysk, nie obciążają włosów, zapobiegają ich elektryzowaniu i ułatwiają ich rozczesywanie. Inne produkty przeznaczone są do włosów wysokoporowatych, a inne do średnioporowatych oraz niskoporowatych.
Domowe sposoby na rozdwojone końcówki
Z problemem rozdwojonych końcówek można spróbować poradzić sobie z wykorzystaniem domowych sposobów. Pół godziny przed myciem włosów warto wetrzeć w końcówki czystą lanolinę, olejek rycynowy, oliwę z oliwek, olej cytrynowy lub olejek kokosowy. Można je podgrzać w celu zwiększenia intensywności działania. Warto też stosować domowe maseczki, np. z jajek. Jajka można połączyć z olejkiem rycynowym, miodem lub olejkiem migdałowym. Inne propozycje to zrobienie maseczki z majonezu, maseczki z papai, z bananów, z mleka i śmietany lub z aloesu. Wiele tych składników jest powszechnie dostępnych w każdym domu. Białka i węglowodanów dostarczy włosom specyfik z piwa. Należy spryskać nim włosy po umyciu i wysuszyć po 3 minutach. Ponadto kluczem do zachowania dobrej kondycji kosmyków jest zadbanie o prawidłową dietę. Należy do niej wprowadzić produkty bogate w witaminy z grupy B, witaminy E i A, cynk oraz żelazo. Niezwykle istotne jest też spożywanie białka znajdującego się w mleku, serze oraz drobiu.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem Gabinet Urody