W piątek 24 czerwca po godz. 23 zamojscy strażacy zostali poinformowani o możliwości utonięcia w zamojskim Zalewie Miejskim. Powodem takich przypuszczeń Policji było odnalezienie na plaży, przez osobę postronną ubrań, telefonu i portfela młodego mężczyzny.

Do działań skierowano zastępy z JRG Zamość, Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wodno-Nurkowego „Lublin-4” oraz zastęp z JRG Szczebrzeszyn z łodzią. Działania strażaków polegały na przeszukaniu plaży oraz przybrzeża zalewu, równocześnie przy pomocy łodzi prowadzono działania poszukiwawcze na wodzie. Po dojeździe grupy nurkowej działania realizowano z wykorzystaniem sonaru. Po godz. 3 nad ranem zakończono działania w trybie ratowniczym, a kolejne czynności już w trybie poszukiwawczym wznowiono w godzinach porannych. Działania poszukiwawcze wsparła grupa WOPR Zamość. Po godzinie 19 w odległości ok. 50 m od brzegu nurek natrafił na ciało zaginionej osoby.

Kolejne tragiczne w skutkach zdarzenie miało miejsce również 24 czerwca w Szczebrzeszynie na ul. Zamojskiej. Tam strażacy byli angażowani do wydobycia ciała mężczyzny (uznanego od doby za zaginionego) z nieużytkowanego zbiornika na fekalia z głębokości ok. 1,5m. Ratownik zabezpieczony w sprzęt ochrony dróg oddechowego po przeprowadzonym rozpoznaniu stwierdził obecność dwóch ciał w przedmiotowym zbiorniku. Ciała mężczyzn przy pomocy linki ratowniczej zostały wydobyte na powierzchnię, gdzie lekarz stwierdził ich zgon. W ramach prowadzonych działań strażacy dokonali w zbiorniku pomiaru na zawartość gazów niebezpiecznych (np. siarkowodór), których obecności nie stwierdzono. Stwierdzono natomiast nieznaczne obniżenie zawartości tlen w zbiorniku. Przyczyny i okoliczności tych zdarzeń ustalają policjanci pod nadzorem prokuratury.

Mając na względzie, że jest to dopiero początek wakacji apelujemy o rozwagę podczas wypoczynku nad wodą. Przestrzeganie podstawowych zasad pozwoli zachować zdrowie i życie:

– nigdy nie wchodź do wody pod wpływem alkoholu i środków odurzających,

– pływaj w miejscach dozwolonych, gdzie zorganizowano dyżury ratowników WOPR,

– nie skacz do wody, gdy ciało jest nagrzana od słońca, gdyż grozi to skurczem,

– nie skacz do wody w nieznanych miejscach,

– nie pływaj bezpośrednio po zjedzeniu posiłku,

– nie pływaj na materacu daleko od brzegu,

– załóż kapok, gdy korzystasz ze sprzętu wodnego.