Jak wybrać najlepszą ofertę ubezpieczenia OC i AC?

Ubezpieczenie od Odpowiedzialności Cywilnej wymagane jest w przypadku każdego posiadanego pojazdu. Mimo, iż AC nie jest obowiązkowe to warto je mieć w pakiecie z OC. Chroni ono w razie kradzieży, uszkodzeń czy zniszczeń samochodu wskutek pożaru, gradu czy podtopienia. Jak zatem wybrać najlepszą ofertę ubezpieczenia OC i AC? Podpowiadamy.

Pakiet OC i AC - czym się charakteryzuje?

Korzystny pakiet, w skład którego wchodzi ubezpieczenie OC AC to taki, który kosztuje możliwie jak najmniej, a jednocześnie posiada zakres ochrony, który będzie spełniać nasze oczekiwania. W przypadku wykupowania pojedynczego świadczenia OC sprawa jest prostsza, ponieważ wybieramy najtańszą opcję.

Zakres OC jest bowiem taki sam we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych. Reguluje go ustawa z dnia 22 maja 2003 roku w ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym, Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. W przypadku szkód na osobie lub w mieniu sumy gwarancyjne wynoszą od miliona do 5 milinów euro.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku ofert AC. Nie musimy sugerować się wyłącznie ceną, lecz warto także zwracać uwagę na kilka innych aspektów. Ważny jest udział własny, czyli kwota, którą będziemy musieli dopłacić podczas ewentualnych napraw. Nie można również zapominać o amortyzacji części, czyli potrącaniu za zużycie wymienianych elementów.

Często zawieranym elementem w takich umowach jest również rodzaj części stosowanych podczas likwidacji szkody czy wariant serwisu autoryzowanego. Dodatkowym ubezpieczeniem zarówno do OC, jak i AC jest także ochrona zniżek.

Jak wybrać najlepszy pakiet OC i AC?

Jeżeli chcemy wybrać jak najkorzystniejszy pakiet OC i AC musimy dowiedzieć się kilku informacji, Przede wszystkim musimy przemyśleć, jaki zakres ochrony będzie nam odpowiadał. Może nas także zainteresować dodatkowe ubezpieczenie NNW lub assistance. Ubezpieczenie szyb lub opon to niewielki koszt, lecz szkoda zgłoszona z takiej polisy może wpłynąć na nasz pakiet OC i AC.

Kolejnym krokiem będzie porównywanie ofert. Można to sprawdzić za pomocą kalkulatorów on-line, które dostępne są zarówno na stronach ubezpieczycieli, jak i internetowych porównywarek. Możemy dodawać wybrane propozycje do ulubionych lub zapamiętać je, jednak zanim dokonamy zakupu warto pamiętać o jeszcze jednej kwestii.

Musimy mieć na uwadze Ogólne Warunki Ubezpieczenia w tych firmach, które oferują nam interesujące pakiet OC i AC. Większość kierowców zapoznaje się tylko z wyłączeniami odpowiedzialności ubezpieczyciela. Równie ważna jest natomiast procedura zgłaszania szkody czy sposób ustalenia wysokości odszkodowania.