3 największe zalety projektorów multimedialnych

Bardzo ciężko jest wskazać jeden uniwersalny klucz, wedle którego przystępujemy do wyboru sprzętów elektronicznych. W wielu przypadkach zwracamy jednak uwagę na to, jak bardzo zaawansowane technologicznie rozwiązania zaimplementowano w danym modelu, co już jest dość jasną wskazówką, że chcemy wybierać to, co jest relatywnie nowe, ciekawe i może wnieść do naszego życia pewne pozytywne zmiany. W zależności od tego, z jakim konkretnie sprzętem mamy do czynienia, patrzymy też na walory użytkowe, a to chociażby to, w jak dużym stopniu dana rzecz ułatwia nam życie codzienne, pracę, czy też dostarcza rozrywkę.

Ostatnimi czasy projektory bardzo odważnie weszły w szranki z telewizorami o względy standardowych, domowych użytkowników. Chociaż przewaga nie została jeszcze mocno zaznaczona, istnieje sporo przesłanek ku temu, aby mogło się tak faktycznie stać. Coraz to nowsze modele rzutników oferują sobą naprawdę wiele i często zaczynami się zastanawiać nad tym, czy te nie są już tylko jedną z alternatyw, a równorzędną opcją wyboru. Jakie trzy największe plusy projektorów mogą zachęcić nas do tego, aby wybrać właśnie je, zamiast znacznie popularniejszych telewizorów?

Duży powierzchnia projekcyjna

Telewizory oczywiście stają się coraz większe i kiedy jeszcze pamiętamy czasy, w których to ponad 20 calowy telewizor był czymś normalnym, dziś nie zadowala nas już przeszło 50 calowy ekran. Zwykle to właśnie przedział od 40 do około 65 cali stanowi pewną średnią wielkości przekątnych ekranów, jakie posiadamy we własnych domach. Jedni uznają, że to całkiem sporo, natomiast spora grupa bardziej wymagających użytkowników przyzna, że oczekuje czegoś więcej. To „więcej” to zdecydowanie domena projektorów, które mogą pozwolić nam na cieszenie się obrazem, którego wielkość przekracza nawet 100 cali. Wszystko to sprowadza się do sytuacji, w której mamy możliwość cieszenia się z wręcz kinowych wrażeń podczas naszych seansów filmowych ze znajomymi, przyjaciółmi oraz rodziną.

Jakość obrazu

Duży, stucalowy obraz rzucany przez projektor powinien spełniać jeszcze jeden, może nawet kluczowy warunek, a jest to jakość. W końcu nie wyobrażamy sobie przecież, że oglądane przez nas produkcje kinowe będą niewyraźne i nieostre. Bardzo ważną informację jest zatem, że projektory przyjmują już pewne standardy pod kątem oferowanej jakości obrazu i dlatego nawet te modele ze średniej półki zapewnią nam technologię full HD. Nie warto przy tym decydować się te, które korzystają ze zwykłego HD, ponieważ może to nie spełnić naszych oczekiwań. Z drugiej strony, dostępne są także projektory, które pracują w jakości 4K, a nawet 8K, jednak ich cena może okazać się nieproporcjonalnie wysoka w porównaniu do tego, jakie są nasze oczekiwania oraz potrzeby względem jakości obrazu.

Mobilność i funkcjonalność

Możliwości pod kątem wszechstronnego zastosowania to element, w przypadku którego projektory w największym stopniu górują nad telewizorami i ciężko z tym nawet polemizować. Wystarczy tylko zwrócić uwagę na to, z jakimi problemami borykaliśmy się, kiedy przyszło nam przetransportować nasz kilkudziesięciocalowy telewizor do domu, dysponując niezbyt dużym bagażnikiem samochodu. Z tego powodu większość właśnie decyduje się na zakup z dostawą do domu. Czy później myślimy o tym, aby przenieść telewizor na inne miejsce? Zwykle ustawiamy go na szafce RTV lub wieszamy na ścianie z myślą, aby został on tam na stałe, albo przynajmniej jak najdłużej. To nie jest urządzenie mobilne, natomiast rzutnik pozwala nam już spojrzeć na tę sprawę zupełnie pod innym kątem. Oczywiście można zamontować urządzenie pod sufitem na stałe, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby ustawiać go na specjalnym statywie, przez co przy dostępnie do prądu i białej ścianie, będziemy mogli skorzystać z jego możliwości dosłownie wszędzie. Co prawda wspomniana biała ściana często wystarczy, natomiast posiadanie ekranu projekcyjnego ustawianego na statywie na pewno pozwoli nam na lepsze wyświetlanie materiałów multimedialnych.