79. Tour de Pologne ponownie zawita do Powiatu Zamojskiego.

Ogłoszono trasę 79. Tour de Pologne. Do prezentacji doszło podczas specjalnego wydarzenia w studiu Telewizji Polskiej. Wyścig w 2022 roku rozpocznie się 30 lipca w Kielcach, a zakończy 5 sierpnia w Krakowie.

Miastami goszczącymi mety etapów będą: Lublin, Zamość, Przemyśl, Sanok, Rzeszów, Bukowina Tatrzańska oraz Kraków. Wyścig, który odbędzie się od 30 lipca (sobota) do 5 sierpnia (piątek), powinien się rozstrzygnąć przedostatniego dnia, podczas 15-kilometrowej górskiej jazdy indywidualnej na czas z Szaflar na Wierch Rusiński (Bukovina Resort).

79. Tour de Pologne rozpocznie się w Kielcach. Pierwszy etap (221 km) poprowadzi kolarzy oraz widzów ze stolicy województwa świętokrzyskiego do Lublina, przez urokliwe tereny naszego regionu, m.in. Małopolski Przełom Wisły i Płaskowyż Nałęczowski. Województwo lubelskie przywita zawodników w Annopolu, przejazdem ponad Wisłą - najdłuższą wśród polskich rzek. Tutaj także ulokowana będzie pierwsza lotna premia. Drugi sprint po punkty zostanie rozegrany w Józefowie nad Wisłą. Niewysokie, lecz strome wzgórza okolic Kazimierza Dolnego staną się wreszcie dobrym pretekstem do walki o pierwsze zdobycze w klasyfikacji na najlepszego górala. Zawodnik, który jako pierwszy przekroczy linię premii III kategorii w Wylągach, będzie mógł być pewny odebrania na podium w Lublinie białej koszulki w niebieskie grochy po inauguracyjnym odcinku wyścigu. Metę etapu w historycznym Śródmieściu Lublina poprzedzi krótka, stroma wspinaczka na Wzgórze Staromiejskie, gdzie kolarze zakończą zmagania u wrót Bramy Krakowskiej. Kozi Gród czeka już na rywalizację silnych sprinterów i dynamicznych klasykowców.

Drugi etap (204 km) rozpocznie się w Chełmie, czyli mieście znanym z jedynych w Europie podziemi wydrążonych w kredzie. Na trasie znajdą się aż trzy szanse dla szybkich kolarzy, szukających dorobku punktowego - premie lotne w Hrubieszowie, Tomaszowie Lubelskim oraz Szczebrzeszynie. Jak się wspinać, to tylko na Roztoczu. "Ścianki" w Werechaniach i Wieprzowie pozwolą na test formy przed bardziej wymagającymi podjazdami w kolejnych etapach wyścigu. Szybka wizyta u chrząszcza w Szczebrzeszynie powinna być sprawdzianem przed niedalekim finiszem na końcową kreskę na rundzie wokół harmonijnego Zamościa - miasta idealnego, miasta-twierdzy i perły okresu odrodzenia.

Tour de Pologne 2022: trasa wyścigu


30.07., 1. etap, Kielce - Lublin (221 km)
31.07., 2. etap, Chełm - Zamość (204 km)
1.08., 3. etap, Kraśnik - Przemyśl (230 km)
2.08., 4. etap, Lesko - Sanok (177 km)
3.08., 5. etap, Łańcut - Rzeszów (205 km)
4.08., 6. etap, Szaflary - Bukovina Resort (jazda ind. na czas, 15,4 km)
5.08., 7. etap, Skawina - Kraków (175 km)

Mapa Polski z trasą:

.

Więcej informacji: 79. Tour de Pologne UCI World Tour - Prezentacja trasy.

www.facebook.com/powzam