102. rocznica urodzin Karola Wojtyły

Dziś obchodzimy 102. rocznicę urodzin Karola Wojtyły - artysty, filozofa, duszpasterza, wychowawcy młodzieży oraz polityka o wielkim wpływie na kształt naszego kraju oraz dzisiejszego świata. Tym, co łączy wszystkie jego życiowe powołania jest humanistyczne przesłanie, pełne wiary w drugiego człowieka oraz przekonanie o potrzebie dialogu i porozumienia ponad różnicami kulturowymi i ideologicznymi. Jego fascynująca biografia dowodzi, że ludzkie życie może być zwyczajne w swej niezwykłości. Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski i pierwszym po 455 latach następcą św. Piotra niebędącym Włochem oraz najmłodszym papieżem od 1864 roku. Jego pontyfikat trwał ponad 26 lat i był drugim, co do długości w dziejach Kościoła.

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach, jako drugi syn Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich Wojtyłowej. W dzieciństwie nazywano go Lolkiem. Kiedy miał 10 lat, w 1930 roku zmarła jego matka, a trzy lata później zmarł jego starszy brat Edmund, zarażony szkarlatyną. W czasie II wojny światowej pracował w Zakładach Chemicznych „Solvay” w Borku Fałęckim. W lutym 1941 roku zmarł jego ojciec Karol Wojtyła. Następnie związał się z wadowickim Teatrem Rapsodycznym Mieczysława Kotlarczyka. W 1942 roku wstąpił do tajnego seminarium duchownego. Po wojnie w 1946 roku ukończył studia teologiczne - 1 listopada kardynał Adam Sapieha udzielił mu święceń kapłańskich.

W październiku 1954 roku rozpoczął pracę w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie, gdzie prowadził wykłady z etyki. W 1956 roku został kierownikiem Zakładu i Katedry Etyki na Wydziale Filozofii. Dawny uczeń Ojca Świętego, ks. prof. Tadeusz Styczeń mówił, że późniejszy papież był „świetnym nauczycielem- dyskretnym, nienarzucającym swojego zdania, ciepło zdystansowanym, pełnym szacunku dla myśli drugiej osoby, co więcej autentycznie zainteresowanym tym, co mówi i kim jest. Traktował pracę studentów poważnie, podobnie jak swoją pracę”.

Po wyborze na kardynała dalej kierował pracami Katedry Etyki. 30 grudnia 1963 roku został mianowany przez papieża Pawła VI na arcybiskupa metropolitę krakowskiego. 26 października 1967 roku papież wybrał go na kardynała. Równocześnie dalej prowadził zajęcia ze studentami w Lublinie. Z uczelnią był związany do 16 października 1978 roku, kiedy to został wybrany w czasie konklawe na papieża i przyjął imię Jan Paweł II. W czasie swojego pontyfikatu odbył wiele pielgrzymek po świecie, a także do kraju. Napisał wiele encyklik, adhortacji apostolskich, listów oraz konstytucji apostolskich.

www.facebook.com/powzam