W nocy z 1 na 2 sierpnia tuż przed godziną 2 w Zamościu miały miejsce dwa pożary. Pierwszy to pożar kontenera mobilnego punktu szczepień przeciw Covid-19 usytuowany na Rynku Solnym. Drugi to pożar w budynku Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul. Peowiaków. Z uwagi na krótki odstęp czasu pomiędzy nimi prawdopodobną przyczyna pożarów mogło być podpalenie.

Po dojeździe zastępu z JRG Zamość do pierwszego pożaru, strażacy stwierdzili, że pali się jedno z pomieszczeń kontenera. Po odłączeniu energii elektrycznej podano jeden prąd wody przez okno na palące się pomieszczenie. Następnie oddymiono i przewietrzono kontener. Spaleniu uległo wyposażenie w postaci: stoliki krzesła, łózko medyczne, komputer stacjonarny, stopieniu uległa instalacja elektryczna, a okopceniu pozostałe pomieszczenia. Wstępne straty oszacowano na kwotę 8 tys. zł.

Kolejny pożar miał miejsce 13 min później i dotyczył budynku Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Po dojeździe dwóch zastępów strażacy stwierdzili, że pali się jedno z pomieszczeń piwnicznych budynku. Zagrożone były inne pomieszczenia szczególnie serwerownia. Strażacy podali na pożar jeden prąd wody, a po wstępnym przygaszeniu, przez okno weszli do palącego się pomieszczenia w celu dogaszenia zarzewi ognia. Następnie przewietrzono i oddymiono budynek. Na szczęście pożar miał miejsce w magazynku środków czystości dlatego też straty wyniosły ok. 35 tys. zł. Spaleniu uległy: kombinezony, próbki laboratoryjne, maseczki, rękawiczki, środki czystości, instalacja elektryczna. Pracownicy Pogotowia Energetycznego zabezpieczyli obwody instalacji w pomieszczeniu objętym pożarem, z uwagi na przetrzymywanie w lodówkach szczepionek chorób zakaźnych, w budynku przywrócono dostawy energii elektrycznej.

W obydwu przypadkach działania trwały niewiele ponad 2 godz. Przyczyny i okoliczności powstania pożarów ustala Policja.