Odzież ochronna - jej typy

Pewna część z nas wie, że odzież ochronna pracownika budowlanego nie kosztuje tyle co strój ochronny pracownika huty. Różnice te rzecz jasna wynikają z samego kosztu materiału, choć kluczowe znaczenie ma też parametr powiązany z samym wykonawstwem. Wykonawstwo to nie sprowadza się jedynie do samego szycia na maszynie do szycia, bo nie każdy typ materiału do się tak łączyć.

Strój pracownika odlewni

Wiadomo nie od dziś o tym, że odzież ochronna to też te stroje specjalistyczne, które mają chronić pracowników przed nadmiernym ciepłem i na dokładkę ułatwiać oddychanie. Jednym z tych specjalnych ubrań jest strój pracownika odlewni. Ktoś taki pracuje z rozgrzanym i ciekłym metalem, który wydziela olbrzymie ilości ciepła. Z metalem w tej formie nie można pracować w samych rękawicach ochronnych, czy też w odzieży, która się sprawdza w tej typowej pracy fizycznej. Mowa tu o tym, że ten gorąc wydzielany przez roztopiony metal może nawet wywołać poparzenia i dlatego odpowiedni i dość drogi strój ochronny jest opcją obowiązkową. Także ze względu na to, że życie i zdrowie ludzi trzeba chronić, bo łatwiej jest zastąpić robota spawalniczego innym robotem spawalniczym niż od tak sobie wymienić pracownika, który uległ wypadkowi.

Ludzie pracujący na znacznej wysokości

Niektórzy z nas wiedzą jak pracują monterzy na wyjątkowo wysokich masztach radiowo telewizyjnych, czyli na konstrukcjach, które mają te kilkaset metrów wysokości. Modernizowanie tego typu masztów to wspinanie się przez ponad godzinę na szczyt i to tylko po to by wymienić żarówki w lampach sygnalizacyjnych. wiele znaczy też i to, że w przypadku takiej wspinaczki odzież ochronna jest opcją połączoną z kaskiem i ze specjalną uprzężą, dzięki której dany pracownik nie spadnie z wysoka. Pod tym względem taki monter ma podobny strój do pracownika instalującego coś na dachu wieżowca, ale ryzykuje znacznie więcej, bo na szczycie takiego masztu jest niewiele miejsca i jeśli trzeba wymienić antenę, to na górę trzeba dodatkowo wciągnąć specjalny żuraw pełzający, dzięki któremu wymiana anteny na bardzo wysokim maszcie jest możliwą, choć i tak najwięcej problemów w tego typu przypadkach sprawia porywisty wiatr.

Ludzie pracujący z dość niebezpieczną chemią

Wielu z nas doskonale wie o tym, że stal w czasach obecnych się galwanizuje, czyli pokrywa się ją niklem, po to by nie zaczęła korodować zbyt wcześnie. Kluczowe znaczenie w tym procesie ma odzież ochronna, bo do galwanizowania używa się chemii o odczynie kwasowym i zasadowym, oraz elektryczności. Dlatego pracownicy zbliżający się do zbiornika w którym trwa galwanizacja muszą być specjalnie ubrani. Te stroje ochronne rzecz jasna nie są tanimi i co równie ważne z samą chemią trzeba się obchodzić ostrożnie. Mowa tu o tym, że elementy które chce się pokryć niklem lub chromem nie wrzuca się do zbiornika, w którym odbywa się proces galwanizacji, tylko ostrożnie się opuszcza na specjalnych hakach, po to by groźne chemikalia nie tryskały na prawo i lewo. Ostrożność ta jest też bardzo ważną ze względu na koszt tej dedykowanej chemii.

Wszystkie rodzaje odzieży roboczej znajdziesz na stronie www.bhpnawigator.com.pl - dowiedz się więcej i zobacz pełen asortyment.