Jak działa dieta ketogeniczna i jakie są jej główne wyróżniki?

Szacuje się, że w 2020 roku, co czwarty Polak był na diecie, mającej na celu poprawę samopoczucia, a także redukcję zbędnych kilogramów. Stosowane przez naszych rodaków diety eliminacyjne, polegające na wykluczeniu z jadłospisu określonych produktów, często prowadziły do pogorszenia się ich stanu zdrowia. Dlaczego? Każda dieta powinna być odpowiednio zbilansowana i dostosowana do indywidualnych potrzeb jednostki, tak aby dostarczyć jej wszystkich potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania składników. Spośród dziesiątek dostępnych w sieci diet, raptem kilka zdobyło uznanie naukowców. Dieta ketogeniczna, znana od końca XIX, jako jedna z niewielu może być wykorzystywana do leczenia nadciśnienia, cukrzycy czy epilepsji. Coraz więcej głosów wskazuje również na to, iż wprowadzona pod okiem specjalisty, możne znacząco obniżyć ryzyko na zachorowanie na raka.

W jaki sposób działa dieta ketogeniczna?

Nasz organizm w dużej mierze pobiera energię z węglowodanów, które przyczyniają się do powstania nieestetycznej tkanki tłuszczowej. Jak informuje serwis go-diet.pl - https://www.go-diet.pl/dieta-ketogeniczna-wszystko-co-powinienes-o-niej-wiedziec/ - dieta ketogeniczna polega na wyeliminowaniu ich z jadłospisu i zastąpieniu zdrowymi tłuszczami oraz białkiem. Cukry obecne w niemalże każdym dostępnym w sklepie produkcie. Oprócz tego, że uzależniają, osłabiają nasz układ immunologiczny, czego konsekwencją jest zwiększone prawdopodobieństwo zachorowania na raka.

Dieta ketogeniczna zakłada spożywanie posiłków składających się w 80-90% z tłuszczów oraz 10-20% węglowodanów i białka. Ze względu na niewystarczającą ilość cukrów, nasz organizm zaczyna poszukiwać innych źródeł energii. W ten sposób spożywając posiłki z tłuszczem, jednocześnie go spalamy.

Zalety diety keto

Będąc na tej diecie, po pierwszych dwóch miesiącach można zauważyć znaczącą zmianę nastroju. Zaczniemy czuć się lekko i pełni energii. Nie można przy tym zapominać o znaczącym spadku masy ciała, co usprawnia pracę narządów wewnętrznych. Poprzez obniżenie poziomu cukru, cholesterolu, trójglicerydów, spada ryzyko zawału serca, udaru, miażdżycy tętnic, bólu głowy, a także zaburzeń snu.

Dieta ektogeniczna a stan ketozy

Ketoza to stan, w którym organizm przestaje pozyskiwać energię z cukru, poprzez zastąpienie go tłuszczem. Aby wprowadzić ciało w stan ketozy, wymagana jest tak zwana adaptacja, gdyż nauczenie korzystania organizmu z innych źródeł, aniżeli węglowodanów wymaga czasu. 

Czas wprowadzania ciała w stan ketozy jest sprawą indywidualną i zależy od wielu zmiennych. W jego trakcie spada zapotrzebowanie na glukozę, przez co większość komórek zaczyna korzystać z tłuszczu i ciał ketonowych. Szacuje się, iż po trzydziestu dniach przestrzegania diety, w organizmie zostaje osiągnięty stan ketozy, czyli syntezy ciał ketonowych, wykorzystywanych jako materiał energetyczny dla mózgu, serca i innych tkanek.

W związku z tym, iż dieta wywołująca stan ketozy nie dostarcza do organizmu wystarczającej ilości składników odżywczych, dodatkowa suplementacja jest koniecznością. Co więcej, aby nie przeciążyć wątroby, przygotowywane posiłki oprócz mięsa powinny zawierać wiele warzyw.