Waterpolo - król aktywności fizycznej w wodzie

WATERPOLO to popularny sport wodny, w którym udział biorą dwie drużyny. W tym artykule znajdziesz przydatne informacje na temat tej dyscypliny. Odkryjesz, że jest to doskonała alternatywa dla tradycyjnych gier i zabaw na boisku. Dowiesz się jak rozpocząć swoją przygodę z tym sportem, jakie akcesoria Ci się przydadzą, a na sam koniec znajdziesz inspirację u wieloletnich zawodników. Zapraszamy do lektury.

WATERPOLO - wodna alternatywa dla szczypiorniaka

Waterpolo to dyscyplina sportowa rozgrywana na powierzchni wody. W rozgrywce udział biorą dwie drużyny składające się z siedmiu (łącznie czternastu) graczy. Podstawą wszystkiego jest lekka piłka swoją budową przypominającą futbolówkę. Z drugiej strony gra zasadami bardziej przypomina szczypiorniaka aniżeli kopaninę, bowiem w wodzie arcytrudne byłoby wyprowadzenie podania nogą. Z tym sportem spotkamy się w programie letnich igrzysk olimpijskich. 

Sport nie ma wiele wspólnego z konną grą polo, z którą dzieli nazwę. Skąd więc określenie "WATERPOLO"? Początkowo mówiono o "wodnych rugby", jednak z czasem zmieniono tę nazwę na "wodne polo". Inspirowano się wówczas angielską wymową słowa "ball" przetłumaczonego na tybetański język Balti. Uzyskano w ten sposób "pulu", co finalnie zapisano jako "polo". W wolnym tłumaczeniu to nic innego jak "wodna piłka".

Warunki do rozpoczęcia gry można przedstawić w następujący sposób:

  • liczba uczestników: 14 (7x2) + maks. 12 (6x2) rezerwowych,
  • miejsce gry: boisko wodne o wymiarach 20 x 30 m,
  • głębokość wody: minimum 180 cm,
  • temperatura wody: min. 26 st. C.,
  • czas gry: 4 x 8 minut,
  • przerwa: 5-minutowa w połowie spotkania oraz po 2 minuty pomiędzy 1 i 2 oraz 3 i 4 kwartą.

Zwycięża drużyna, która trafi większą liczbę goli. Oprócz tego od 2005 roku obowiązują zasady podstawowe:

  • dozwolone jest popełnienie do 2 przewinień w czasie meczu, 3 oznacza wykluczenie,
  • piłki można dotykać tylko jedną ręką,
  • obrońca nie może utrudniać wykonania rzutu wolnego, a jeśli to zrobi to zostanie wykluczony.

Nie wolno (faule normatywne):

  • stać na dnie basenu,
  • odpychać się od brzegu,
  • uderzać piłki pięścią,
  • uderzać atakującego będącego w posiadaniu piłki, 
  • wyrzucać piłki poza pole boiska,
  • być na pozycji spalonej (w polu 2 metrów od bramki przeciwnika bez piłki),
  • rozgrywać piłki dłużej niż 30 sekund bez oddania strzału na bramkę.

Surowiej karane są przewinienia główne np. przeszkadzanie w wykonaniu rzutu wolnego, przytrzymywanie obrońcy czy umyślne wchodzenie w kontakt z obrońcą. W takim przypadku sędzia gwiżdże dwa razy, po czym faulujący jest wykluczany z gry na okres 20 sekund.

Chcesz zacząć grę w piłkę wodną? Zadbaj o ten sprzęt

Znając zasady i warunki panujące w piłce wodnej możemy przejść do wyboru sprzętu.

Do rozpoczęcia gry w WATERPOLO potrzebne są akcesoria:

  • dwie bramki o wymiarach dostosowanych do grupy wiekowej,
  • rowkowana i antypoślizgowa piłka o średnicy 21,6 - 22,6 cm,
  • specjalny czepek przypominający kask,
  • w terenie specjalne pompowane pole pozwalające wyznaczyć granice.

Potrzebny będzie też strój kąpielowy utrzymujący odpowiednią temperaturę ciała. Najlepiej sprawdzają się modele jednoczęściowe. Kobiety powinny rozważyć wersje dwuczęściowe, gdzie drugą część stanowi stanik do sportów wodnych.

Osoby grające w warunkach terenowych w celach czysto rekreacyjnych będą zainteresowane butami chroniącymi stopy przed naturalnym kamienistym podłożem. Polecane są buty neoprenowe.

Warto rozważyć dedykowane do WATERPOLO czepki. Ochronimy w ten sposób skórę swojej głowy, zapobiegniemy urazom narażonej na uderzenia części ciała. Raczej unika się stosowania okularów. Zamiast tego przydać może się ochraniacz na zęby.

Od czego zacząć przygodę z WATERPOLO?

Jeśli znasz już zasady WATERPOLO i wyobrażasz sobie mniej więcej siebie w polu gry, nie pozostaje nic innego jak zebrać drużynę, wybrać kapitana i kolejnego dnia wybrać się na basen. Będziesz też potrzebować sprzętu oraz sędziego. Warto ustalić harmonogram, a spotkania odbywać 2 - 3 razy w tygodniu. W ten sposób szybko rozwiniesz u siebie kondycję. Mecze, mimo że odbywają się w wodzie, po czasie przestaną być dla Ciebie ogromnym obciążeniem.

Jeżeli chcesz wstąpić do istniejącej drużyny, zacznij od treningu pływania. Po przerwie najpewniej zauważysz u siebie deficyty w niektórych stylach. Warto skorzystać z pomocy instruktora specjalizującego się w WATERPOLO, aby ten poinstruował Cię na czym i jak należy się skupić.

Drugim elementem, który warto u siebie rozwijać jest siła. Nawet jeśli trenujesz amatorsko. Piłka wodna to sport wymagający siły fizycznej. Skuteczność uderzenia jest zależna od kondycji naszego ciała. Jeśli jeszcze tego nie robisz, dodaj do swojego kalendarza siłownię - optymalnie 3 razy w tygodniu.

Sprzęt, który pozwoli Twojej drużynie rozwinąć skrzydła

Do rozpoczęcia gry w piłkę wodną niezbędny jest wysokiej jakości sprzęt. Poznaj ofertę produktów do Waterpolo - sportu w bałkańskim stylu na basenie.

Bramka pompowana do WATERPOLO firmy WATKO - WATGOAL500 to lekkie i poręczne akcesorium wykorzystywane przez półprofesjonalne drużyny juniorów w trakcie treningu na basenie, w jeziorze lub na morzu. Bramka o wymiarach 2,15 m x 0,75 m mieści się w plecaku o pojemności 30l. Czas pompowania wynosi mniej niż 1 min. Waga to 2,8 kg. Spełnia ona oficjalne standardy kategorii US, U11 i U13. W ofercie producentów dostępne są też siatki do trenowania celności i rzutów precyzyjnych. 

Piłka do WATERPOLO marki WATKO - WP500 rozmiar 5 to standaryzowana piłka wykorzystywana przez zawodników profesjonalnych. Dedykowana jest osobom z kategorii U17. Posiada rowkowaną powierzchnię z gumy oraz charakteryzuje się wysoką przyczepnością. Jest odporna na działanie chloru oraz uderzenia w metalową bramkę. Jej obwód wynosi 68-71 cm, a waga to 420 g, co oznacza, że jest zgodna z oficjalnymi przepisami FINA.

Podsumowanie

Sport WATERPOLO to prawdziwy pokaz fizycznej siły i umiejętności pływackich. Gry nie są długie, bo trwają nieco ponad 30 minut, ale w perspektywie wymogów stawianych przez piłkę wodną to niemałe wyzwanie. To dyscyplina olimpijska znana w ponad 100 krajach. Grę najlepiej zaczynać od najmłodszych lat wraz z tym jak poznajemy kolejne style. Konieczna jest 7-osobowa drużyna, sprzęt w postaci bramek, piłek oraz czepków.