Franczyza, czyli sprawdzony pomysł na biznes

Najtrudniejsze w rozpoczęciu działalności jest znalezienie odpowiedniej niszy, w której będziemy działać. Później napotykają nas trudności formalne oraz organizacyjne. Będąc początkującym przedsiębiorcą, takie perturbacje mogą zniechęcić, dlatego dla wielu ludzi franczyza jest doskonałym i sprawdzonym sposobem na bezpieczny biznes.

Franczyza to przede wszystkim gotowy koncept na własny interes. Świetnie sprawdzi się w przypadku osób, które nie mają pomysłu na produkt albo usługę, ale dysponują odpowiednimi zasobami pozwalającymi na prowadzenie firmy. Definicja Europejskiego Kodeksu Etycznego podaje, iż jest to system sprzedaży oparty na nieustającej oraz ścisłej współpracy podmiotów niezależnych prawnie i finansowo. Zobowiązując się zatem do prowadzenia działalności na licencji franczyzowej mamy obowiązek kierowania naszą firmą według zasad narzuconych przez stronę udzielającą franczyzy. Podjęcie działań na tej zasadzie daje franczyzobiorcy możliwość korzystania z wiedzy i doświadczenia  franczyzodawcy, który jednocześnie udostępnia wszelkie prawa do używania jego nazwy, znaku towarowego, zapewniając pomoc w zakresie handlu, zarządzania ludźmi oraz aspektów technicznych.

Katalog franczyzy, jako pierwszy krok do odniesienia sukcesu

Katalog franczyz w Polsce to aktualna baza sieci franczyzowych działających na terenie naszego kraju. Jest to miejsce, w którym znajdziemy wszelkie niezbędne informacje dotyczące ofert franczyzowych. To właśnie stąd dowiemy się, jakie kryteria stawiane są franczyzobiorcom, jak również sprawdzimy czy odpowiada nam profil danej firmy. Powinniśmy się zastanowić jaki rodzaj franczyzy nas interesuje, czy wolimy dystrybucję, czy też usługi. Wybierając markę, z którą chcemy współpracować, weźmy pod uwagę jej pozycje na rynku, nasze możliwości finansowe i koszty utrzymania działalności gospodarczej danego typu. W ten sposób dowiemy się, gdzie mamy szansę na powodzenie. Pamiętajmy jednak, że nasz wybór nie musi się pokrywać w decyzją franczyzodawcy. Proces  rekrutacji franczyzobiorców jest bardzo skomplikowany i mimo spełniania wstępnych kryteriów kandydatura może zostać odrzucona po dogłębnej analizie przeprowadzonej przez specjalistów z zakresu tej dziedziny.

Zalety i wady franczyzy

Większość osób wybiera ten sposób prowadzenia działalności ze względu na bardzo ograniczone ryzyko. Dostając gotowy przepis na biznes i profesjonalne wsparcie osób znających się na temacie unikamy pułapek czekających na młodych przedsiębiorców. Pracując pod znanym szyldem, pomijamy etap przebijania się przez gęsta ofertę rynku z naszym produktem lub usługami. Bazujemy na doświadczeniu i wiedzy zdobywanej przez lata. Jeśli chodzi natomiast o wady, to największą z nich jest konieczność dostosowania się. Rzadko kiedy franczyzodawcy wyrażają zgodę na innowacyjne pomysły franczyzobiorców, przez co bardzo ograniczają ich kreatywność biznesową.

Franczyza to doskonały sposób na biznes dla osób, które nie mają pomysłu, za to posiadają spore zasoby finansowe. Otrzymując receptę na działalność gospodarczą, ograniczamy ryzyko niepowodzenia. Rezygnując z własnych ambicji i pomysłów na innowacyjne rozwiązania, możemy otrzymać w zamian finansowy sukces wsparty wieloletnią praktyką gigantów z najrozmaitszych gałęzi przemysłu.