Zakup kominka jest zdecydowanie inwestycją na lata. Warto więc przed zakupem zastanowić się jakie są nasze oczekiwania oraz wybrać rozwiązanie, które najbardziej będzie nam odpowiadać. Posiadanie swojego własnego kominka ma mnóstwo zalet, więc nie ma co się dziwić, że jest to coraz popularniejsze rozwiązanie ogrzewania domu. To urządzenie może bez problemu stać się rodzinnym sercem domu. Oprócz swojej podstawowej roli, jaką jest ogrzewanie domu, taki kominek może wnieść niesamowitą atmosferę w salonie.

Dlatego wybierając kominek musimy zastanowić się, jaką funkcję będzie on pełnić. Czy ma on być dekoracyjny czy może ma być głównym źródłem ciepła w domu. Od tego zależy jaki rodzaj kominka wybierzemy. Ważny jest również nasz budżet oraz koszty eksploatacyjne. Poniżej dowiesz się wszystkiego co musisz wiedzieć na temat kominków. Śmiało możemy zarekomendować takie nowoczesne kominki we Wrocławiu: https://www.komineczki.com.pl/kominki-nowoczesne-c3

Czy możesz zamontować kominek w swoim domu?

Trzeba pamiętać o tym, że instalacja kominka będzie wiązać się z odpowiednimi wymaganiami. Obecnie kominek możemy zamontować w domach jednorodzinnych, w budowie zagrodowej, rekreacji indywidualnej czy niskich budynkach wielorodzinnych. Jest to związane między innymi z potrzebą zapewniania drożności szybu kominowego.

Kominek oczywiście trzeba umieścić w bezpośrednim sąsiedztwie komina. Przewód kominowy musi mieć co najmniej 4 metry. Zbyt wąski komin może nie odebrać spalin, przez co możemy doprowadzić do zadymienia pomieszczenia. Wkład powinien być zamontowany na ścianach z materiałów niepalnych. Podłoże musi być również niepalne, ale i dodatkowo wytrzymałe, tak aby wytrzymało ono obciążenie ciężkiego komina.

 Wszystko co musisz wiedzieć na temat kominków

Musimy również pamiętać o tym, żeby zachować odpowiednią odległość wkładu od ściany oraz izolacji. Powinna ona wynieść około 12 cm. Pozwoli to nam na ogrzewanie powietrza cyrkulującego wokół wkładu.

Jaki powinien być wkład kominkowy?

Powinno to być podstawowe pytanie jakie sobie zadamy przy decyzji inwestycji w kominek. Zapytajmy sami siebie jaką funkcję będzie pełnić nasz kominek. Grzewczą czy dekoracyjną? Jeżeli kominek ma być źródłem ogrzewania w domu to powinniśmy zaopatrzyć się w wkład z systemem przewodów do DGP (dystrybucja gorącego powietrza) albo wkład z płaszczem wodnym (ten instalujemy do istniejącej instalacji C.O.).

Jednym z ważniejszych parametrów, na które warto zwrócić uwagę to moc kominka. Nominalna moc urządzenia powinna być dopasowana do wielkości naszego domu. Jeżeli kominek będzie miał za małą moc to nie będzie on skutecznie ogrzewał naszych pomieszczeń. Jest jednak jego moc będzie zbyt duża w stosunku do metrażu to z pewnością poczujemy dyskomfort termiczny. Bezpiecznie jest więc przyjąć, że na ogrzanie 10 metrów kwadratowych powierzchni będzie nam potrzebne 1kW mocy.

Nie bez znaczenia ważny jest również materiał, z którego wykonany jest wkład. Materiały są różne - od stali do żeliwa. Materiały muszą być odporne na duże zmiany temperatury oraz powinny akumulować ciepło, które jest wytwarzane podczas spalania. Nowoczesne wkłady kominkowe najczęściej są wykonane z płyt stalowych.

Kolejną ważną cechą, na którą trzeba zwrócić uwagę to grubość ścian paleniska. Cienkie ściany to gwarancja niskiej ceny, jednak nie idzie to w parze z jakością. Najtrwalsze oraz najbardziej solidne będą ciężkie wkłady o grubych ściankach.