V Giełda Książki Regionalnej w Zamościu zaprasza na literackie spotkania i atrakcje

Już 8 i 9 sierpnia Zamość stanie się centrum literackich emocji podczas V Giełdy Książki Regionalnej. To wyjątkowa okazja, by poznać tajemnice Roztocza, spotkać autorów i wziąć udział w kreatywnych warsztatach dla dzieci. Wydarzenie odbędzie się przy historycznym budynku dawnej Akademii Zamojskiej, a jego program zaskoczy różnorodnością i lokalnym klimatem.
- Zamość ożywa literaturą podczas V Giełdy Książki Regionalnej
- Spotkania autorskie i muzyczne atrakcje wzbogacają Giełdę Książki w Zamościu
Zamość ożywa literaturą podczas V Giełdy Książki Regionalnej
Giełda Książki Regionalnej to inicjatywa Książnicy Zamojskiej im. Stanisława Kostki Zamoyskiego, która od lat promuje dziedzictwo literackie Zamojszczyzny. Tegoroczna, piąta edycja wydarzenia zaplanowana jest na 8–9 sierpnia 2025 roku i odbędzie się przy budynku dawnej Akademii Zamojskiej od strony Rynku Solnego. To nie tylko targi książek – to prawdziwe święto kultury, które integruje wydawców, czytelników oraz miłośników regionalnej twórczości.
W pierwszy dzień imprezy najmłodsi mogą liczyć na wyjątkowe atrakcje pod hasłem „Dzień z Sową Wolumeną”. O godzinie 11:00 rozpocznie się teatrzyk „Sowa Wolumena i pomieszanie w bajkach” tuż przy dawnej Akademii Zamojskiej. Następnie o 12:00 zaplanowano literacki spacer po Zamościu z grą miejską „Sowa Wolumena i wielka ucieczka z ZOO”, którego start również będzie przy tym samym miejscu. Po południu o 14:00 w Mediatece – Filii nr 7 Książnicy Zamojskiej odbędą się warsztaty tematyczne związane z Minecraftem, które z pewnością zainteresują młodszych uczestników.
Spotkania autorskie i muzyczne atrakcje wzbogacają Giełdę Książki w Zamościu
Drugi dzień Giełdy to przede wszystkim stoiska wystawców oraz bogaty program spotkań autorskich i koncertów. Już od rana, o 10:30, usłyszymy koncert Julii Mudy zatytułowany „Roztoczańskie Muzykalia”. Następnie o 11:15 Renata Michalik porozmawia z Hanną Pawłowską o książce Sekrety Zamojszczyzny i Roztocza. Michał Koliński zaprezentuje publikacje Domu Wydawniczego Księży Młyn.
Kolejne spotkanie o 12:30 poprowadzi Agnieszka Piela, która porozmawia z dr. Konradem Grocheckim – archeologiem i autorem publikacji Grobowiec Orzechowskich na Wzgórzu Ariańskim koło Krasnegostawu. Miejsce pamięci w kontekście historycznym i kulturowym. To doskonała okazja, by zgłębić fascynujące historie ziemi krasnostawskiej.
O 13:45 zaprezentuje się Chełmska Grupa Literacka „Lubelska 36” z udziałem Iwony Chudoby, Bartłomieja Chudoby, Roberta Gałana, Aliny Gierun, Danuty Kurcewicz, Waldemara Taurogińskiego oraz Marii Zaremby.
Późniejsze godziny przyniosą kolejne literackie rozmowy: o 15:00 Weronika Nożyńska poruszy temat książki Zakamarki wraz z Kingą Dańko, a o 16:15 Piotr Piela porozmawia z Piotrem Szewcem wokół zbioru opowiadań Było. Fragmenty prozy przeczyta Anna Kukułowicz.
Organizatorem wydarzenia jest Województwo Lubelskie - Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego – Lubelskie. Smakuj Życie! Partnerami są firmy Veolia, Leclerc oraz sala zabaw Nemo. Patronat medialny nad Giełdą objęły Radio Lublin, Kronika Tygodnia oraz portal roztocze.net.
Na podstawie: Urząd Miasta
![]()
Ostatnie Artykuły

Dowódcy odebrali proporce. Święto 18. Zamojskiego Pułku Przeciwlotniczego

Rafał Brzoska rozpoczyna inicjatywę 150% i apeluje o zmianę zasad odpowiedzialności platform za fałszywe reklamy

11-latka prowadziła quada. Dorosły pozwolił jej jechać bez kasku

Rolnicze święto w Szczebrzeszynie. Dożynki powiatowo-gminne już w weekend

Rolnicy z powiatu zamojskiego zostali zaproszeni do badania GUS
![[PIŁKA NOŻNA] Korona Kielce II – Hetman Zamość 2:2 w Betclic 3. Lidze Grupa 4 (Grupa IV). Zamościanie odrobili dwie bramki](/images/mecz/thumbnails/korona-kielce-ii-hetman-zamosc-19082026-22.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Korona Kielce II – Hetman Zamość 2:2 w Betclic 3. Lidze Grupa 4 (Grupa IV). Zamościanie odrobili dwie bramki

Finał festiwalu w Zamościu z muzycznymi gwiazdami na Rynku Wielkim

XX wiek z okien pociągów. W Zamościu spotkanie z reżyserem

Trzy dni z historią na ekranie. Festiwal wraca do Zamościa

Cztery ekspertyzy miejsc ukrycia w Zamościu. Co wydarzy się dalej

Motoryzacyjne emocje wracają do Zamościa. Jubileusz z koncertami

Nie tylko farba i ławki. Zamojskie szkoły z ważnymi remontami

Ulica Chopina zamknięta dla ruchu. Na osiedlu Promyk rusza przebudowa

Maczeta, siekiera i nóż w rękach 75-latka. Interwencja policji zakończyła się zatrzymaniem
Przydatne dane teleadresowe
- Parafia Zwiastowania NMP w Zamościu - msze, kancelaria, sakramenty
- Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna Nr 2 w Zamościu - kontakt, godziny, informacje
- PGK Zamość - kontakt, awarie, BOK i e-usługi
- Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zamościu - kontakt, obiekty, cennik i godziny
- Powiatowy Urząd Pracy w Zamościu - kontakt, rejestracja, wsparcie dla bezrobotnych i pracodawców
- Okręgowy Urząd Miar w Warszawie - Wydział Zamiejscowy w Zamościu - kontakt i godziny
