Zemsta Aleksandra Fredry na scenie Zamościa 7 listopada 2025 roku

3 min czytania
Zemsta Aleksandra Fredry na scenie Zamościa 7 listopada 2025 roku


W Zamościu szykuje się wyjątkowy wieczór teatralny. Już 7 listopada 2025 roku mieszkańcy będą mogli przenieść się w świat ponadczasowej komedii Aleksandra Fredry „Zemsta” dzięki inscenizacji Teatru Klasyki Polskiej. To okazja, by zobaczyć na żywo barwne postacie i poznać historię, która od niemal dwóch stuleci bawi i uczy o ludzkich przywarach oraz sile zgody.

  • Zamojskie spotkanie z „Zemstą” – zobacz, kto wystąpi i gdzie kupić bilety
  • Przenieś się do zamku Kamieniec i poznaj bohaterów z krwi i kości

Zamojskie spotkanie z „Zemstą” – zobacz, kto wystąpi i gdzie kupić bilety

Spektakl odbędzie się w sali widowiskowej Zamojski Dom Kultury (ZDK) 7 listopada o godzinie 18:00. To doskonała propozycja dla miłośników klasyki polskiego teatru oraz tych, którzy chcą spędzić czas w kulturalnej atmosferze miasta. Bilety kosztują 50 złotych i można je nabyć zarówno w sekretariacie ZDK, jak i przez internet na platformie biletyna.pl. Warto pamiętać, że osoby posiadające Kartę Seniora, Kartę Dużej Rodziny oraz Kartę Zamościanina mogą liczyć na atrakcyjne zniżki przy zakupie stacjonarnym.

Dla tych, którzy chcieliby wybrać się na więcej niż jeden spektakl, przygotowano specjalny karnet na dwa przedstawienia – „Dożywocie” (21 października, godz. 18:00) oraz „Zemstę”. Cena karnetu to 80 złotych i jest dostępna w sekretariacie ZDK.

Przenieś się do zamku Kamieniec i poznaj bohaterów z krwi i kości

„Zemsta” to nie tylko historia sporu między Cześnikiem a Rejentem – to przede wszystkim opowieść o ludzkich słabościach, które potrafią rozdzielać sąsiadów, ale też o tym, jak zgoda może odbudować to, co zniszczyła nienawiść. Wśród barwnych postaci znajdziemy młodych zakochanych oraz ich sprytne otoczenie – prześmiesznego Papkina i pełną wdzięku Podstolinę.

Akcja dzieje się na zamku Kamieniec, który sam w sobie jest ważnym elementem fabuły. Konflikt o zamek napędza wydarzenia niczym motyw z powieści gotyckiej. Jak przypominają historycy literatury, inspiracją dla Fredry mógł być angielski pisarz Horacy Walpole ze swoją powieścią „Zamek w Otranto” z 1764 roku.

„Fredro ma swój niepowtarzany, polski styl, który tak nas uwiera i tak nas śmieszy w »Zemście«.”

Reżyserią spektaklu zajmuje się Michał Chorosiński. W rolach głównych wystąpią:

  • Jarosław Gajewski jako Cześnik
  • Dariusz Kowalski jako Rejent
  • Andrzej Mastalerz jako Papkin
  • Ksawery Szlenkier jako Wacław
  • Lidia Sadowa jako Podstolina
  • Leszek Zduń jako Dyndalski
  • Marta Dylewska jako Klara
  • Henryk Gołębiewski jako Mularz
  • Paweł Lipnicki jako Śmigalski

Czas trwania przedstawienia to około 1 godzina i 30 minut.

Dzięki wiernej literze tekstu i szacunkowi dla języka polskiego inscenizacja pozwoli widzom zanurzyć się w atmosferę zamku Kamieniec i zastanowić się nad tym, dlaczego tak często sami budujemy mury między sobą oraz co może się wydarzyć, gdy choć na chwilę zapanuje zgoda i spokój.

Na podst. Dom Kultury Zamość

Autor: krystian