82 lata od krwawej rzezi Polaków na Wołyniu w lipcu 1943 roku

2 min czytania
82 lata od krwawej rzezi Polaków na Wołyniu w lipcu 1943 roku


11 i 12 lipca to dni pamięci o tragicznych wydarzeniach sprzed 82 lat, które na zawsze odcisnęły piętno na historii Polaków z Wołynia. Przypominamy o dramatycznych chwilach, gdy życie tysięcy naszych rodaków zostało brutalnie przerwane w wyniku skoordynowanych ataków. Jak wyglądała ta tragedia i jakie znaczenie ma dla nas dziś?

  • Wołyńskie miejscowości pamiętają o ofiarach dramatycznych wydarzeń
  • Tragedia Wołynia widziana oczami mieszkańców i historii

Wołyńskie miejscowości pamiętają o ofiarach dramatycznych wydarzeń

W połowie lipca 1943 roku doszło do serii krwawych napaści na polskie wsie na terenie Wołynia. W ciągu tych dwóch dni Ukraińska Powstańcza Armia przeprowadziła zorganizowane ataki na około 150 miejscowości, co było kulminacją fali przemocy trwającej od początku roku. W wyniku tych działań życie straciło blisko sto tysięcy Polaków zamieszkujących Wołyń oraz Galicję Wschodnią.

Symboliczna data upamiętniająca te wydarzenia to 10 lipca 1943 roku – dzień, w którym zginął Zygmunt Rumel, wysłannik Polskiego Państwa Podziemnego, który próbował negocjować pokój. Jego śmierć zapoczątkowała falę masakr i wypędzeń, które objęły ponad cztery tysiące miejscowości zamieszkanych przez Polaków.

Tragedia Wołynia widziana oczami mieszkańców i historii

Sprawcami tych brutalnych czynów byli członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów pod wodzą Stepana Bandery oraz Ukraińska Powstańcza Armia, wspierani przez część lokalnej ludności ukraińskiej. Działania te określano jako „antypolską akcję”, jednak ich prawdziwym celem było całkowite wyeliminowanie polskiej obecności na tych terenach.

Zbrodnie charakteryzowały się niezwykłym okrucieństwem – ofiary były palone żywcem, torturowane, a kobiety padały ofiarą gwałtów. Najtragiczniejsze wydarzenia miały miejsce m.in. w Woli Ostrowieckiej, gdzie zginęło ponad 600 osób, a także w koloniach Gaj, Ostrówki i Kołodnia.

Wspominając te dramatyczne chwile, warto pamiętać o ich wpływie na historię naszego regionu i znaczeniu dla dzisiejszych mieszkańców, którzy pielęgnują pamięć o przeszłości oraz uczą się z niej dla budowania lepszej przyszłości.

Na podstawie: Powiat

Autor: krystian