82. rocznica pacyfikacji Soch uczczona w ciszy i zadumie mieszkańców
82 lata temu wieś Sochy na Zamojszczyźnie doświadczyła jednej z najtragiczniejszych chwil w swojej historii. Wspomnienie tej brutalnej pacyfikacji nadal porusza serca mieszkańców, którzy każdego roku oddają hołd ofiarom tamtych wydarzeń. Jak wyglądały tegoroczne obchody i kto wziął w nich udział?

Sochy pamiętają o tragedii sprzed lat – wyjątkowa uroczystość w powiecie zamojskim

W niedzielę 1 czerwca mieszkańcy Zamojszczyzny wraz z zaproszonymi gośćmi zgromadzili się, aby uczcić 82. rocznicę pacyfikacji wsi Sochy. To wydarzenie na zawsze zapisało się w historii regionu jako symbol okrucieństwa i cierpienia. Tego dnia oddziały niemieckiej policji i SS dokonały masakry, zabijając około 200 osób – głównie cywilów.

Obchody rozpoczęły się od Mszy Świętej odprawionej w intencji pomordowanych mieszkańców Soch. Uroczystość miała podniosły charakter, a jej oprawę uzupełnił ceremoniał wojskowy, który podkreślił rangę wydarzenia. Po podniesieniu Flagi Państwowej na maszt i wspólnym odśpiewaniu Hymnu Polski, uczestnicy wysłuchali apelu pamięci, po czym oddano salwę honorową – symboliczny gest szacunku dla ofiar.

Starosta Zamojski Stanisław Grześko obecny podczas upamiętnienia ofiar Soch

Wśród uczestników nie zabrakło przedstawicieli władz lokalnych, w tym Starosty Zamojskiego Stanisława Grześko, który podkreślił znaczenie pielęgnowania pamięci o tragicznych wydarzeniach z przeszłości. Po oficjalnych częściach uroczystości wszyscy zgromadzeni złożyli kwiaty i wieńce przed pomnikiem dedykowanym mieszkańcom Soch, którzy stracili życie podczas pacyfikacji.

To miejsce pamięci znajduje się w centrum wsi i jest stałym punktem spotkań upamiętniających dramatyczne chwile z czasów II wojny światowej. Każdego roku przyciąga wielu ludzi pragnących oddać hołd ofiarom i przypomnieć sobie o cenie, jaką zapłaciła ta ziemia za wolność.

Zdjęcia: Urząd Miejski w Zwierzyńcu


Wg inf z: Powiat Zamojski