30. Jubileuszowa Konferencja Naukowa PECSRL 2024 w Lublinie i Zamościu już we wrześniu!
W Lublinie, Zamościu i na Roztoczu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie naukowe, które zgromadzi badaczy i ekspertów z różnych dziedzin. 30. Jubileuszowa Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Borderscapes – Past and Future” to doskonała okazja do wymiany myśli i doświadczeń w kontekście złożonych procesów zachodzących w krajobrazach regionów przygranicznych.

Wielka międzynarodowa wymiana myśli

Międzynarodowa Konferencja Naukowa – The Permanent European Conference for the Study of the Rural Landscape (PECSRL 2024) odbędzie się w dniach 9-15 września 2024 roku. To istotne wydarzenie organizowane jest co dwa lata w różnych krajach europejskich, a tegoroczna edycja po raz drugi zagląda do Polski, po pierwszym spotkaniu w Warszawie w 1975 roku.

Organizatorem konferencji jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, a szczególnie Instytut Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej oraz Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej. Hasło tegorocznej konferencji „Borderscapes – Past and Future” odzwierciedla aktualne wyzwania związane z dynamiką procesów społecznych i kulturowych w regionach przygranicznych.

Program konferencji i jego znaczenie

Konferencja potrwa pięć dni, a jej program obejmuje prelekcje, warsztaty oraz wycieczki studialne. Uczestnicy, w tym naukowcy i praktycy z 24 krajów, będą mieli okazję zaprezentować ponad 100 wystąpień i posterów. Wśród prelegentów znajdą się uznani naukowcy, tacy jak profesor Marc Antrop z Uniwersytetu w Ghent oraz profesor Raili Nugin z Uniwersytetu w Tallinie.

Jednym z kluczowych elementów wydarzenia będzie dzień poświęcony wycieczkom studialnym, które pozwolą uczestnikom lepiej zrozumieć historię oraz obecny stan funkcjonowania pogranicza polsko-ukraińskiego, z naciskiem na region Roztocza. To doskonała okazja do odkrycia lokalnych atrakcji przyrodniczych i kulturowych, co może przyczynić się do promocji tych miejsc na arenie międzynarodowej.

Współpraca i patronaty

PECSRL 2024 zyskało honorowy patronat wielu instytucji, w tym Rektora Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz prezydentów miast Lublin i Zamość. Wspierają je także władze województwa lubelskiego i podkarpackiego, a także Dyrekcja Roztoczańskiego Parku Narodowego oraz Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna.

Współpraca z partnerami, w tym województwem podkarpackim, stanowi fundament dla rozwoju inicjatyw związanych z badaniem krajobrazów oraz ich promocją. Konferencja nie tylko przyciągnie uwagę naukowców, ale także mieszkańców regionu, którzy będą mieli okazję poznać najnowsze badania dotyczące ich otoczenia.


UM Zamość