Małe domy to niewątpliwy trend współczesnego budownictwa jednorodzinnego. Taki dom wymaga ogrzewania wydajnego, praktycznego i zapewniającego ekonomiczność. Ogrzewaniem takim okazać może się pompa ciepła – nowoczesne, ekologiczne rozwiązanie, które umożliwia oszczędne regulowanie temperatury w każdych warunkach.
Nowoczesne domki minimalistyczne
Małe domy w swoim założeniu stanowić mają ekonomiczne rozwiązanie łączące w sobie korzyści posiadania odrębnej nieruchomości z oszczędnościami, jakie daje konieczność utrzymania mniejszej przestrzeni. Takie domy mają zatem być energooszczędne, komfortowe, niewymagające, wydajne i ekologiczne. Ich zadaniem jest maksymalne obniżenie kosztów eksploatacji i nakładów czasowych na utrzymanie domu. W takim domu niezwykle ważną kwestią jest przestrzeń, która powinna być ekonomicznie zorganizowana. Ekologiczne pompy ciepła idealnie wpisują się we wszystkie wymogi, jakie stawiane są małym domom.
Dlaczego pompa ciepła?
Pompa ciepła z https://www.esoleo.pl to nowoczesne urządzenie, które pozwala zrealizować wszystkie założenia, jakie przyświecają budowie małego domu. Gwarantuje wysokie oszczędności już na etapie budowy domu – pompy ciepła nie wymagają bowiem stawiania komina czy wydzielania dedykowanej kotłowni z magazynem na opał. Do swojej pracy pompa ciepła wykorzystuje dwa rodzaje energii – całkowicie darmową energię kinetyczną a pochodzącą z powietrza oraz energię elektryczną, którą zasilane są jej podzespoły. Dzięki braku konieczności dostarczania do niej opału lub innego paliwa, braku procesu spalania podczas wytwarzania energii – pompa ciepła jest zdecydowanie oszczędniejszym, czystszym , bezpieczniejszym , bardziej ekonomicznym i zdecydowanie najbardziej komfortowym rozwiązaniem kwestii sposobu ogrzewania małego domu.
Wybór pompy ciepła do małego domu
Dopasowanie pompy ciepła do charakterystyki danego domu pełni kluczową rolę dla jej dalszego efektywnego działania. Aby pompa ciepła dla małego domu skutecznie go ogrzewała, jednocześnie nie przynosząc nadmiarowych kosztów, koniecznym jest dokładne określenie jego powierzchni i kubatury. Inna pompa ciepła będzie miała zastosowanie w budynku parterowym o powierzchni 1000 m2, inna w domu bez pozwolenia – jak modne piętrowe budynki o powierzchni użytkowej do 75m2. Pod uwagę wziąć należy poziom termoizolacyjności budynku oraz materiały, z jakich wykonany będzie obiekt. Co więcej, niezwykle ważne będzie określenie przewidywanej liczby użytkowników – co warunkować będzie m. in. ilość wody użytkowej, jaka będzie musiała być ogrzewana pompą ciepłą.
Pompa ciepła i fotowoltaika = samowystarczalny mały dom?
Pompa ciepła sama w sobie stanowi oszczędne rozwiązanie kwestii ogrzewania. Z uwagi jednak na to, że głównym kosztem, jaki konieczny jest do jej użytkowania stanowi energia elektryczna – możliwe jest uzyskanie niemal darmowego ogrzewania domu, a w konsekwencji – samowystarczalnego, niezależnego energetycznie małego domu. Jest to możliwe dzięki fotowoltaikę, która z powodzeniem zasilać może pompę ciepła. Z wykorzystaniem magazynu energii – nawet przez całą dobę.
Pompa ciepła w małym domu – czy to opłacalna inwestycja?
Początkowe koszty inwestycyjne – głównie zakup pompy ciepła – mogą wydawać się wysokie w porównaniu do tradycyjnych kotłów grzewczych. Niemniej jednak pompy ciepła, jako ekologiczne, czyste źródła ogrzewania, są współfinansowane przez liczne lokalne, ogólnopolskie czy unijne programy promujące proekologiczne rozwiązania w budownictwie jednorodzinnym. Ogrzewanie małego domu pompą ciepła jest niewątpliwie opłacalne – dzięki znacznemu zmniejszeniu kosztów ogrzewania. Możliwość zasilania pompy ciepła z użyciem fotowoltaiki może wręcz sprawić, że ogrzewanie małego domu będzie praktycznie darmowe.
Ogrzewanie z użyciem pompy ciepła – tak naprawdę niezależnie od powierzchni obiektu – jest niezwykle korzystnym ekonomicznie i ekologicznie rozwiązaniem. Odpowiednie przygotowanie małego domu pozwoli na komfortowe i efektywne korzystanie z dobrodziejstw taniego ogrzewania pompą ciepła.