13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Blisko 22 tys. Polaków – mundurowych i cywili – zostało zamordowanych w kwietniu i maju 1940 r. przez funkcjonariuszy NKWD. Wśród nich było 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych na terenach okupowanych przez ZSRR. Ciała grzebano bezimiennie, w dołach śmierci tak, aby nigdy nie zostały odnalezione.

13 kwietnia 2023 roku przypada 80. rocznica ujawnienia przez Niemców informacji o znalezieniu w Katyniu koło Smoleńska masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, więzionych po 17 września 1939 roku w ówczesnej Rosji. Zostali oni zamordowani przez funkcjonariuszy NKWD na mocy tajnej uchwały Biura Politycznego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego z 5 marca 1940 roku. Egzekucje objęły wiosną 1940 r. co najmniej 22 tysiące obywateli polskich, między innymi żołnierzy i oficerów Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, Policji Państwowej, Policji Województwa Śląskiego i innych służb mundurowych i cywilnych.

Źródło: IPN

Trzynaście lat temu, 10 kwietnia 2010 r. samolot z najważniejszymi osobistościami Rzeczypospolitej Polskiej na pokładzie rozbił się pod rosyjskim lotniskiem w Smoleńsku. Zginęło 96 osób, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński z Małżonką Marią oraz były Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Była to delegacja polska na uroczystości związane z 70. rocznicą zbrodni katyńskiej.

www.facebook.com/powzam