Krążek dopochwowy - czym jest i jaką ma skuteczność?

W dzisiejszych czasach jedną z popularnych metod antykoncepcji jest krążek dopochwowy. Co zatem warto wiedzieć na temat tej metody? Jaka jest jej skuteczność? Na czym polega działanie krążka dopochwowego i w jaki sposób się go stosuje?

Krążek dopochwowy – podstawowe informacje

Krążek dopochwowy zwany również pierścieniem antykoncepcyjnym to nowoczesny i komfortowy w stosowaniu środek antykoncepcji hormonalnej. Jest to przezroczysty i elastyczny przedmiot o średnicy około 5 cm. Jego skuteczność w zapobieganiu ciąży jest porównywalna do skuteczności tabletek i plastrów antykoncepcyjnych i mieści się w przedziale 92-96%. Zaś wskaźnik Pearla, (który wskazuje ilość ciąż, do których dochodzi podczas stosowania danego sposobu antykoncepcji biorąc pod uwagę 100 regularnie współżyjących par w okresie jednego roku) w przypadku pierścienia dopochwowego wynosi 0,6 -1,5. Krążek dopochwowy oprócz pełnienia swojej podstawowej roli antykoncepcyjnej przyczynia się także do zmniejszenia objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Za korzyści z jego stosowania uznaje się również mniej obfite krwawienie miesiączkowe. Nie jest to jednak metoda antykoncepcji, którą może stosować każda kobieta. Krążek nie powinien być zakładany między innymi u kobiet, które cierpią na migrenę, mają problemy z nadciśnieniem, chorują na cukrzycę ze zmianami naczyniowymi, toczeń rumieniowaty czy chorobę niedokrwienną serca. Przeciwskazaniami do stosowania pierścienia antykoncepcyjnego są także nieprawidłowości anatomiczne w budowie pochwy czy też otyłość dużego stopnia.

Krążek dopochwowy – podstawowe informacje

Na jakiej zasadzie działa dopochwowy krążek antykoncepcyjny?

Pierścień antykoncepcyjny działa na zasadzie stopniowego uwalniania hormonów bezpośrednio do pochwy. Mowa tu o takich hormonach jak etonogestrel i etynyloestradiol, które są syntetycznymi odpowiednikami żeńskich hormonów – estrogenu i progesteronu. Nabłonek w pochwie wchłania te hormony, przez co dochodzi do zahamowania owulacji. Ograniczony proces jajeczkowania skutecznie przeszkadza w zagnieżdżeniu się komórki jajowej w macicy. Ponadto na skutek zagęszczonego śluzu szyjkowego dochodzi do znaczących utrudnień w migracji plemników. Warto także zaznaczyć, że krążek umieszcza się w pochwie na okres 3 tygodni (w tym czasie uwalniane są hormony), po tym okresie powinna nastąpić tygodniowa przerwa. Tak, więc krążek zakłada się co 4 tygodnie. Przy czym należy zaznaczyć, że działanie antykoncepcyjne krążka utrzymuje się nawet w trakcie tej tygodniowej przerwy. Pierwsze założenie pierścienia antykoncepcyjnego powinno zostać dokonane przez lekarza, następnie kobieta może tę czynność wykonywać samodzielnie w domu. Krążek, który wypadnie z pochwy zachowuje swoje właściwości przez okres 3 godzin w tym czasie po uprzednim umyciu można zaaplikować go ponownie. Więcej artykułów poświęconych tematom związanych ze zdrowiem odnajdziemy na stronie internetowej pienknywyglad.pl. Serwis pienknywyglad.pl to także kompendium wiedzy o urodowych trikach i sprawdzonych sposobach na pielęgnacje ciała.