Tworzenie profilu backlinków do naszej witryny - jak to zrobić?

Backlinki to jeden z filarów pozycjonowania witryny. Google wynagradza witryny, które otrzymują wiele wysokiej jakości linków zwrotnych. Dzieje się tak dlatego, gdyż w oczach Google, witryna do której odsyła wiele innych witryn, musi być godna polecenia i wartościowa.

Odnośniki zwrotne to jeden z podstawowych czynników rankingowych w wyszukiwarce Google. Zdobywanie wysokiej jakości linków zwrotnych, to jedna z technik używanych przez agencje SEO do pozycjonowania stron klientów.

Najpopularniejszy serwis internetowy na świecie coraz lepiej radzi sobie z identyfikowaniem spamu. Farmy odnośników nie przyniosą nam pożądanego efektu, natomiast odnośniki są wciąż jedną z ważnych informacji, jakie algorytm bierze pod uwagę przy ustalaniu pozycji strony.

Poniżej kilka porad jak być profil odsyłaczy.

Nie przesadzaj z ilością przyrostu odsyłaczy. Dynamika ta nie powinna odstawać od naturalnej, jakkolwiek niełatwo stwierdzić co to jest naturalna dynamika przyrostu linków. Tutaj kłania się doświadczenie, jednak w tak złożonej materii, jak pozycjonowanie stron internetowych a ono nie jest gwarancją sukcesu. Jeżeli masz dobre miejscówki, to kilka odnośników dziennie już może wykonywać dobrą robotę. Chociaż ta liczbę zależy od wielu czynników, trudności frazy a te oraz od wieku domeny. Nową stronę internetową nie dopalaj tysiącami odnośników dziennie.

Skup się na linkach z atrybutem dofollow. Jedynie one są korzystny wpływ na miejsce stron w rankingu Google. Żeby profil wyglądał naturalnie jakaś niewielka cześć odnośników niech będzie nofollow.

Gdzie zdobywać lub budować odsyłacze? Tutaj możliwości jest ogromnie dużo. Możesz również korzystać z miejscówek publicznych, jak i zakładać własne zaplecze na domenach. Miejsca publiczne to chociażby, fora internetowe czy serwisy web 2.0. Fora, szczególnie te działające od dłuższego czasu oraz pozwalające na umieszczanie linków dofollow, to dużo ciekawe miejsca, no ale też trudno takie znaleźć. Na ogół nie jest łatwo znaleźć publiczne miejscówki, gdzie można zostawić odsyłacz dofollow.

Bardzo ciekawymi miejscami są serwisy dające możliwość budowy stron internetowych takie jak wix lub weebly.

Inne, popularne miejscówki do budowy linków dofollow to serwisy do blogowania: blogspot i wordpress. Co istotne, te dwa ostatnio wymienione rodzaje serwisów dają możliwość budowania treści, dzięki czemu taki odnośnik jest niezwykle wartościowy.

No i naturalnie zaplecze na domenach. To dużo odpowiednie wyjście z kilku powodów. Masz dużą kontrolę nad linkującymi do strony pozycjonowanej witrynami. Wydaje się, że profil odsyłaczy powinien opierać się w wielkiej mierze z odnośników z witryn w domenach, aczkolwiek nie musi zatem być reguła. Minusem są koszty - domeny, serwery, strony, treści, podlinkowanie.

Pamiętać należy - przy większej liczbie takich stron zapleczowych należy zadbać o zróżnicowanie IP i dns-ów.