Lublin to jedno z największych miast w Polsce, które od zawsze przyciągało młodych ludzi. Czy faktycznie jest to ciekawy wybór dla osób po studniach, a może jeszcze w trakcie przygody akademickiej? Sprawdzamy, na co mogą oni liczyć w stolicy województwa lubelskiego.
Lublin z szeroką ofertą dla studentów
Lublin to stolica województwa i centralny ośrodek aglomeracji lubelskiej. Jest dziewiątym co do wielkości populacji miastem w Polsce (339 547 mieszkańców) oraz szesnastym pod względem powierzchni (147,45 km²). Co ważne zwłaszcza dla młodych ludzi, Lublin jest popularnym w Polsce ośrodkiem nauki, kultury, turystyki, sportu i rekreacji oraz usług i przemysłu. Jest również dobrze skomunikowany z resztą kraju, między innymi przez ekspresową obwodnicę w ciągu planowanej Via Carpathia oraz lotnisko.
Pamiętajmy również o szerokiej ofercie dla studentów. Lublin to miasto uniwersyteckie o wieloletniej tradycji. Na jego terenie mieści się aż dziewięć uczelni wyższych, z czego pięć to szkoły publiczne (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Politechnika Lubelska; Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jest uczelnią prywatną na prawach publicznej).
Zakłady pracy w Lublinie
Nic dziwnego, że w takiej sytuacji akademicki charakter Lublina jako jeden z filarów jego rozwoju traktuje także ratusz. Stąd młodzi ludzie mogą liczyć na zatrudnienie w wielu różnych branżach. Na terenie Lublina działają m.in.: Ursus (producent ciągników) Sipma (producent maszyn rolniczych), Pol-Skone (producent drzwi), BIOMED oraz Polfa Lublin (przedsiębiorstwa farmaceutyczne), Emperia Holding S.A. i Polmos Lublin S.A. (przedsiębiorstwa spożywcze), Lubella (wytwórnia makaronów i płatków śniadaniowych), Solidarność (producent słodyczy), Herbapol (producent preparatów ziołowych), Perła (jeden z największych browarów), a także Zakłady Tytoniowe.
Nie dziwi więc, że Lublin ma najmniejsze bezrobocie w województwie, które wynosi tylko 5,6 proc. Z pewnością młodzi ludzie przyjeżdżający do Lublina studiować na jednej z uczelni wyższych, bez trudu mogą więc podjąć jednocześnie pracę zarobkową.
Rynek nieruchomości
Ceny mieszkań w Lublinie są na średnim poziomie, co wynika z jego lokalizacji. Jeśli spojrzymy na nowe mieszkania w lubelskim, za metr kwadratowy nowej nieruchomości od dewelopera w Chełmie, Zamościu czy Białej Podlaskiej zapłacimy od 4300 do 5200 zł. Oczywiście w Lublinie jest drożej i tutaj na mkw. musimy przygotować ok. 6800 zł. Jednak nadal jest to o wiele taniej niż na przykład w Krakowie czy Warszawie, a więc dwóch innych miastach, które przyciągają młodych ludzi. Własne mieszkanie w stolicy Małopolski to wydatek blisko 10 000 zł/mkw., a w Warszawie – ponad 11 000 zł/mkw.
Wydaje się w związku z tym, że Lublin jest ciekawą alternatywą dla ludzi w młodym wieku, którzy chcą podjąć naukę w większym mieście wojewódzkim, ale też zdecydowanie tańszym od największych aglomeracji w Polsce. Stolica województwa lubelskiego ma wszystko, czego możemy potrzebować na początku wchodzenia w dorosłość – jest tu wiele uczelni, mnóstwo branż i szeroki rynek pracy, bogate życie kulturalno-rozrywkowe, a przy tym dość niskie ceny mieszkań.
Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl