Jak odpowiednio dbać o garnitur – pranie, czyszczenie i prasowanie

Każde ubranie, aby dobrze się prezentowało i służyło przez długi czas, powinno być regularnie oczyszczane i konserwowane. Jak należy prać garnitur? Czy można robić to samodzielnie, czy lepiej wybrać profesjonalną pralnię? Jak prasować garnitur? Wychodząc z zakupów ze sklepu z ubraniami, warto wiedzieć, jak pielęgnować nowy nabytek.

Metody prania ubrań – jaką wybrać?

Piorąc jakąkolwiek odzież, trzeba wziąć pod uwagę zalecenia producenta znajdujące się na wszywce bądź też wskazówki przekazane przez sklep z ubraniami. Warto jednak także samemu poznać podstawowe zasady pielęgnacji ubrań, które uzależnione są zazwyczaj od składu surowcowego materiału. Do rodzaju materiału, z jakiego wykona jest odzież, należy dopasować przede wszystkim takie elementy prania jak:

  • temperatura,
  • czas trwania,
  • środki piorące.

Na wstępie trzeba określić, czy ubranie może być oczyszczane w warunkach domowych. Istnieje wiele typów odzieży, których pranie lepiej powierzyć specjalistom, np. garnitury męskie. Nie wszystkie ubrania można prać na mokro, niektóre z nich powinny być prane chemicznie. Czym jest pranie chemiczne? Jest to rodzaj oczyszczania odzieży, który zaleca się wykonywać w pralniach wyposażonych w przeznaczone do tego celu automaty. Pranie chemiczne jest praniem bez użycia wody, czyli praniem „na sucho” za pomocą specjalnych rozpuszczalników. Ten typ prania poleca się w przypadku skór, futer, wełny, jedwabiu i wiskozy, czyli tkanin, które mogą stracić swoje właściwości w wyniku kontaktu z wodą.

Większość ubrań można jednak prać na mokro w warunkach domowych, co pozwala na uniknięcie dodatkowych kosztów. Decydując się na pranie w pralce, istotny jest dobór temperatury do rodzaju oczyszczanego materiału. Najbardziej optymalną temperaturą prania ubrań zdaje się 40 stopni, jednak w przypadku odzieży sportowej, jedwabiu, aksamitu, kaszmiru czy wełny bezpieczniej wybrać temperaturę 30 stopni.

Kolejną istotną kwestią w praniu domowym jest czas trwania, który powinien być dopasowany do poziomu zabrudzenia. W nowoczesnych pralkach czas ustawia się automatycznie, wraz z wyborem odpowiedniego dla danej tkaniny programu. Znaczący wpływ na skuteczność prania posiadają stosowane do niego detergenty. Proszki polecane są w walce z uporczywymi plamami, jednak nie są odpowiednie do oczyszczania delikatnych tkanin w niskich temperaturach, gdzie idealnie sprawdzą się żele i płyny do prania. 

Jak właściwie prać garnitur?

Jak już wcześniej wspomniano, wybór sposobu prania odzieży uzależniony jest od rodzaju materiału. Większość garniturów męskich posiada w swoim składzie wełnę, która kurczy się pod wpływem wody. W celu uniknięcia tego zjawiska warto zanieść taki garnitur do pralni chemicznej, gdzie zostanie on oczyszczony na sucho. Warto pamiętać, że wełna nie wymaga częstego prania. Jeśli zazwyczaj nosimy wełniany garnitur, zaleca się, aby regularnie go wietrzyć oraz czyścić szczotką.

Ciekawym rozwiązaniem są też tzw. kąpiele parowe, które polegają na rozwieszaniu odzieży w zaparowanej łazience. Na rynku istnieją także profesjonalne urządzenia do oczyszczania parowego, w które warto się zaopatrzyć. Jeśli garnitur uszyty jest z naturalnych materiałów, takich jak bawełna czy len, podobnie jak w przypadku garnitur wełnianego nie zaleca się, aby prać go samodzielnie. Tkaniny wykonane z naturalnych włókien roślinnych są bowiem bardzo podatne na odkształcenia, co grozi ich trwałą deformacją. 

Prasowanie garnituru

Prasowanie garnituru męskiego, podobnie jak pranie, powinno odbywać się z uwzględnieniem zaleceń producenta. Rekomenduje się, aby unikać bezpośredniego kontaktu stopy żelazka z ubraniem poprzez zastosowanie cienkiego materiału zabezpieczającego. Działanie to pozwoli na uniknięcie śladów po żelazku oraz wybłyszczeń.

Im niższa temperatura prasowania, tym mniejsze ryzyko zniszczenia odzieży. Garnitury męskie powinno się prasować się w temperaturze nieprzekraczającej 120 stopni. Prasowanie górnej części garnituru rozpoczynamy od ramion, kierując się ku dołowi. Spodnie natomiast zazwyczaj prasuje się na kant celem uzyskania ich eleganckiego wyglądu. Aby ułatwić sobie prasowanie, należy je rozpocząć, gdy garnitur męski jest jeszcze lekko wilgotny, np. po praniu parowym. W sytuacji, gdy mamy wątpliwości dotyczące doboru sposobu prania lub prasowania, można poprosić o poradę sklep z ubraniami.