Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Zamość

Jak zadbać o dobrą kondycję opon do ciągników rolniczych?

Posiadacze ciągników rolniczych doskonale zdają sobie sprawę, jak istotną rolę w takiej maszynie świadczą odpowiednio dobrane koła: zarówno felgi, jak również opony. Czynnik ten ma wpływ na komfort jazdy, bezpieczeństwo oraz efektywność. W związku z tym, opony do ciągników rolniczych zawsze powinny znajdywać się w doskonałym stanie technicznym. W jaki sposób możemy zadbać o należy stan techniczny opon?

Regularne przeglądy u wulkanizatora

Ciągnik rolniczy, podobnie jak samochód osobowy, potrzebuje ważnego badania technicznego. Wizyta w specjalistycznej stacji kontroli pojazdów to idealny moment, aby skorzystać z profesjonalnych usług wulkanizacyjnych. Możemy zlecić przegląd opon i ewentualne naprawy. Pamiętajmy, że niegroźne z pozoru uszkodzenie może się szybko rozwinąć i doprowadzić do zniszczenia całej opony. Specyfika pracy w polu sprawia, że nie da się uniknąć drobnych uszkodzeń.

Przeglądy wulkanizacyjne pozwalają w porę zająć się drobnymi mankamentami, co oczywiście wydłuży żywotność opony. Do najczęściej stosowanych prac należy klejenie opony z boku. To właśnie boczne powierzchnie opony rolniczej są najbardziej narażone na uszkodzenia, np. na skutek uderzających, ostrych kamieni. W stacji kontroli można także sprawdzić i zadbać o prawidłowe ciśnienie powietrza. Takie działania pozwolą nam dłużej cieszyć się nienagannym stanem opon.

Prawidłowa eksploatacja opon rolniczych

Maszyny rolnicze są używane przy różnych warunkach atmosferycznych, a także przy rozmaitych powierzchniach gruntu. W związku z tym, opony do ciągników rolniczych muszą być przygotowane na każdą okoliczność. Bardzo istotnym czynnikiem jest należyta eksploatacja. Ciągnik rolniczy najlepiej przechowywać w zadaszonym miejscu. Gdy nie możemy skorzystać z budynku, warto zadbać o prowizoryczną plandekę, która uchroni koła przed nadmiarem wody, a także dużym nasłonecznieniem.

Rolnicy powinni regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach dostawczych. Zbyt niskie ciśnienie automatycznie wpływa na trudniejsze prowadzenie pojazdu, zwiększa zużycie paliwa oraz zmniejsza efektywność pracy w polu. Z kolei zbyt wysokie ciśnienie zaburza prawidłową trakcję. Im dłużej pracujemy ciągnikiem przy nieprawidłowym ciśnieniu, tym szybciej spada żywotność kół, o czym należy bezwzględnie pamiętać.

Kiedy należy wymienić opony na nowe?

Zadbane opony rolnicze mogą posłużyć przez wiele lat, ale w końcu przychodzi taki moment, gdy trzeba je wymienić. Im większa powierzchnia do obrobienia, tym krótsza żywotność opon, co wynika z dużego przebiegu. O wymianie opon należy pomyśleć w momencie, gdy bieżnik jest zużyty już w 65-70%. Duży koszt nowych opon sprawia, że wielu rolników jeździ nawet przy zużyciu powyżej 80%. Takie działania nie mają sensu, ponieważ jazda na tak zużytych oponach prowadzi do większego zużycia paliwa, utrudnia pracę oraz ma niekorzystny wpływ na glebę. Reasumując, więcej strat niż pożytku.

Dlatego też, warto już przy zużyciu rzędu 70% zdecydować się na wymianę. Opony do ciągników rolniczych rzeczywiście nie nalezą do najtańszych, jednak gwarantują odpowiednią efektywność pracy. W wyspecjalizowanych sklepach internetowych, takich jak Bohnenkamp, możesz liczyć na szeroki wybór całych kół, a także opon i felg. Profesjonalne doradztwo ułatwi Ci wybór i zapewni udany zakup, który posłuży do komfortowej pracy przez wiele lat.