Zamojski Dom Kultury zaprasza na spektakl ”Dziady – Noc Druga” w wykonaniu Teatru Wierszalin. Przedstawienie w reżyserii Piotra Tomaszuka powstało na podstawie trzeciej części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Zamość znalazł się na trasie „Objazdu mickiewiczowskiego – wzorem Reduty” zorganizowanego przez Teatr Wierszalin z partnerami z instytucji kultury Polski wschodniej.

„Projekt realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Podlaskiego”.

W Zamojskim Domu Kultury odbędą się dwa spektakle 13 listopada: godz. 11.00 (bilet: 15 zł) i 18.00 (bilet: 20 zł). Kup bilet>>>

 

O projekcie
„Objazd mickiewiczowski – wzorem Reduty”

Jedenaście miast w czterech województwach wschodniej Polski, trzy spektakle i jedna idea: ukazać młodym ludziom piękno żywego słowa Adama Mickiewicza – tak w skrócie można opisać cykl prezentacji Teatru Wierszalin realizowany jesienią tego roku pod hasłem „Objazd mickiewiczowski – wzorem Reduty”.

Projekt nawiązuje do idei upowszechniania teatru i kultury polskiej, jaka przyświecała wyprawom organizowanym w dwudziestoleciu międzywojennym przez Redutę – pierwsze polskie laboratorium teatru. Zespół, stworzony przez Juliusza Osterwę i Mieczysława Limanowskiego, pioniersko postawił sobie za cel dotrzeć do miast i miasteczek całego kraju z najlepszymi spektaklami, opartymi na polskich tekstach. Pierwszą wyprawę odbył w 1924 roku na Kresach Wschodnich.

Dziś Teatr Wierszalin, biorąc za wzór Redutę, oferuje szerokiej publiczności, w szczególności młodzieży, możliwość żywego kontaktu z dziełami, kształtującymi poczucie tożsamości narodowej. Trzy spektakle w reżyserii Piotra Tomaszka, oparte na twórczości Adama Mickiewicza: „Dziady – Noc Pierwsza”, „Dziady – Noc Druga” oraz „Wykład” na podstawie „Ksiąg narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego”, będzie można zobaczyć w październiku i listopadzie na małych i dużych scenach wschodniej Polski.

Teatr Wierszalin w ramach projektu „Objazd mickiewiczowski – wzorem Reduty” przedstawia spektakl „Dziady – Noc Druga”

 

Przeczytać Mickiewicza – to jedno. Zrozumieć Mickiewicza – to drugie. Ale usłyszeć Mickiewicza, to coś jeszcze zupełnie innego. 
Osobiście, po dwóch latach spędzonych na pracy nad „Dziadami”, mam wrażenie, że są one wielką partyturą. Ta muzyka ukryta jest w słowach, to requieum dedykowane męczennikom „narodowej sprawy”.

Piotr Tomaszuk
„Dziady – Noc Druga” – spektakl na podstawie trzeciej części dramatu Adama Mickiewicza.
Premiera: Supraśl, 27.05.2017 r.

Obsada:
W roli Konrada Rafał Gąsowski
W rolach współwięźniów:
Dariusz Matys – ksiądz Piotr, Senator
Monika Kwiatkowska – Pani Rollinson
Katarzyna Wolak – Ewa
Mateusz Stasiulewicz – Diabeł
Mateusz Krzyżewski – Diabeł
W roli Guślarza Piotr Tomaszuk

Twórcy:
Inscenizacja i reżyseria: Piotr Tomaszuk
Scenografia: Mateusz Kasprzak
Muzyka: Jacek Hałas
Wykonanie partii instrumentalnych: Adrian Jakuć-Łukaszewicz, Piotr Tomaszuk
Zdjęcia: Wojciech Ziemski

Nagrody:
– GRAND PRIX 23. Festiwalu Zderzenie Teatrów Kłodzko 2017
– Nagroda Marszałka Województwa Opolskiego podczas 43. Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Żywa”
– Nagroda krytyka teatralnego Wiesława Kowalskiego na 23. Festiwalu Zderzenie Teatrów Kłodzko 2017 za kreację aktorską w „Dziadach – Nocy Drugiej” dla Rafała Gąsowskiego
– Nominacja do nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepszą kreację aktorską w sezonie 2016/2017 za rolę Konrada w „Dziadach – Nocy Drugiej” dla Rafała Gąsowskiego.

Recenzje

Ewa Bąk
Blog Okiem widza

Spektakl DZIADY-NOC DRUGA Teatru WIERSZALIN to seans magiczny, metafizyczny. Czysta poezja. Metafora. Przenikanie się świata realnego z tym wyśnionym, wymarzonym.
Przeczytaj całą recenzję na blogu Okiem widza

Monika Żmijewska
Gazeta Wyborcza

Trans, słowo, milczenie. I fantastyczna wibrująca muzyka. Piotr Tomaszuk ze swoją ekipą zbudował hipnotyzującą opowieść, w której świat Mickiewicza wraca ze zdwojoną siłą. Warto się weń zanurzyć (…).
Przeczytaj całą recenzję na stronach Wyborcza.pl

Jerzy Doroszkiewicz
Kurier Poranny
„Dziady – noc druga” to koncertowa gra Rafała Gąsowskiego z naprawdę Wielką Improwizacją.
Przeczytaj całość na stronach Poranny.pl