Jeśli mamy do czynienia z małą usterką samochodu, czasami wystarczy kilkanaście minut, nasz pojazd ponownie jest gotów do jazdy. O wiele gorzej, kiedy spotkamy się z czymś poważniejszym i należy już przetransportować auto do mechanika. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest wówczas wynajęcie lawety. Można spróbować podejść do tego samodzielnie, albo też skorzystać z usług firmy, która się tym zajmuje. Czy obydwa rozwiązania są jednak równie rozsądne?
W dobie wolnego runku, prawie wszystkie możliwe branże są już doskonale obsadzone przez dobrze prosperujące firmy, dlatego jeśli potrzebna będzie nam
laweta Gliwice
z pewnością okażą się miejscem, gdzie uda się nam ją wynająć. Na początku poszukajmy w sieci. Skorzystajmy z wyszukiwarki internetowej wpisując w niej np. laweta Bytom lub laweta Zabrze. Dodając nazwę miejscowości, o wiele łatwiej odnajdziemy oferty skierowane do pobliskich mieszkańców.O czym należy pamiętać, podczas samodzielnej jazdy lawetą?
Przed przewozem auta, konieczne jest to, aby zostało ono odpowiednio umocowano na lawecie, a jeśli nie mamy wystarczającej wiedzy i umiejętności, z pewnością nie będzie to łatwe. Dlatego, jeśli jest taka możliwość, nie róbmy tego samemu. Co więcej, samochód musi znajdować się w prawidłowym miejscu, gdyż inaczej nie będzie możliwe jego solidna umocowanie. Tylko dobre wykonanie tej czynności, pozwoli odciążyć nieco przód lawety. Zgodnie z zasadami, 10% masy lawety i załadunku, powinno znajdować się na haku. W sklepach z akcesoriami do przeczep, powinniśmy odnaleźć też specjalne wagi, które pomogą nam się do tego przygotować.
Dopiero po ustawieniu pojazdu, możliwe jest jego mocowanie. Pasy powinny znaleźć się na 3 lub 4 kołach, a wszystkie ich klamry muszą być zamknięte. Niedomknięcie choć jednej z nich, grozi poluzowaniem, a nawet wypięciem auta. Nie jest łatwo robić to samodzielnie, gdyż już samo mocowanie bywa bardzo problemowe. Wystarczy jeden mały błąd, a może dojść do tragedii.
Odpowiednie mocowanie gwarantem bezpieczeństwa
Musimy zadbać o bezpieczeństwo wszystkich jadących za nami, dlatego ważne jest właściwe umocowanie ładunku na lawecie z Rybnika. Zgodnie z ustawą, koniczne jest aby masa rzeczywista przyczepy (lawety samochodowej), nie była większa niż waga ciągniętego pojazdu. Jeszcze przed mocowaniem, musimy sprawdzić sprawność oświetlenia i hamulca najazdowego. Pamiętajmy, że każda laweta w Chorzowie powinna być doskonale widoczna dla wszystkich uczestników ruchu. Pasy muszą posiadać homologacje, sprawne klamry, ale też same pasy nie mogą być nie mogą być przetarte. Lawetę powinno prowadzić się bardzo ostrożnie, nie jadąc szybciej niż 70 km/h na jednopasmowych drogach, a także do 80km/h na tych większych.
Jeżeli nasza laweta z Katowic nie waży więcej niż 3,5 tony, wystarczy nam tylko prawo jazdy kategorii B. Wszystkie inne, które przekraczają tę masę, wymagają już prawa jazdy kategorii B+E. Z uwagi na to, należy się liczyć z tym, że nie każdy może sobie na to pozwolić.
Dlaczego, o wiele korzystniej będzie postawić na firmę?
W wypadku przedsiębiorstw, które zajmują się pomocą drogową, lub mają w swojej ofercie autoholowanie, zawsze spotkamy się z doświadczonymi kierowcami. Zajmą się nie tylko transportem, ale też ustawieniem i umocowaniem pojazdu. Ze względu na bezpieczeństwo, jest to kwestia niezwykle istotna. Ci kierowcy, będą też zapewne doskonale wyszkoleni, jak i uprawnieni do prowadzenia pojazdów tego typu.
Dodatkowym plusem na korzyść firm jest to, że to po ich stronie leży odpowiedzialność za samochód i wszystko do czego może dojść w czasie transportu. Wszystko z uwagi na ubezpieczenie, dające bezpieczeństwo zarówno przedsiębiorstwu, jak i klientom. My musimy tylko umówić się na przyjazd lawety i przekazać pojazd w ręce kierowcy. Wszystkim innym zajmą się profesjonaliści.