Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Zamość

W procesie leczenia ortodontycznego niezbędne jest z jednej strony odpowiednie zdiagnozowanie problemu, a z drugiej wybranie odpowiedniego aparatu ortodontycznego, który pozwoli na wyeliminowanie schorzenia i przywrócenie zębom ich najwyższej estetyki. Dobry ortodonta, dbający o potrzeby swoich pacjentów, będzie w stanie zaproponować Ci kilka rozwiązań, które dopasujesz pod kątem swoich indywidualnych potrzeb – sprawdźmy jaki masz wybór i na co rzeczywiście warto postawić!

Dobry ortodonta a wybór aparatu na zęby

Na wstępie warto zaznaczyć, że wybór aparatu nie dotyczy jego funkcji czy skuteczności działania – wszystkie modele dostępne na rynku, niezależnie od tego, z jakich materiałów zostały wykonane, są tak samo efektywne. Dobry ortodonta daje więc wybór przede wszystkim pod kątem estetyki, by każdy pacjent miał możliwość zakupienia takiego rozwiązania, które będzie dopasowane do jego gustu, a także możliwości finansowych. Nie musisz też obawiać się tego, że w przypadku niewłaściwego wyboru okaże się, że aparat ortodontyczny będzie niewygodny. Takiej możliwości nie ma, ponieważ niezależnie od dokonanego wyboru, ortodonta zrobi wycisk Twoich zębów, dzięki któremu będzie mógł dopasować aparat idealnie do Twoich zębów.

Aparaty na zęby – co możesz wybrać?

Wybór nie jest bardzo rozległy, ponieważ w dzisiejszych czasach największym zainteresowaniem cieszą się trzy modele aparatów, które różnią się wyglądem i ceną.

Po pierwsze – aparaty metalowe

Najbardziej popularną i dostępną już wiele lat opcją dla wszystkich osób leczących się ortodontyczne, są oczywiście aparaty z zamkami metalowymi, które co prawda nie są najbardziej estetycznymi rozwiązaniami w historii, ale są dostępne w atrakcyjnych cenach i zapewniają możliwość skutecznego przeprowadzenia leczenia ortodontycznego. Są więc polecane przede wszystkim tym osobom, które chcą zaoszczędzić, a przy tym nie jest dla nich problemem fakt, że aparat będzie bardzo mocno widoczny na zębach.

Warto dodać, że metalowe aparaty mogą wyglądać bardzo oryginalnie, dzięki zastosowaniu kolorowych ligatur. Dzięki czemu są często atrakcyjnym rozwiązaniem dla najmłodszych pacjentów. Co więcej – dobry ortodonta da możliwość wymiany ligatur na inne podczas wizyt kontrolnych!

Dobry ortodonta – jaki aparat może Ci polecić?

Po drugie – aparaty estetyczne

Aparaty na zęby estetyczne to rozwiązania zgoła odmienne od tych metalowych i przygotowane dla osób, ceniących sobie wysoką estetykę uśmiechu, nawet w trakcie leczenia ortodontycznego. Aparaty estetyczne – jak sama nazwa wskazuje – są bardzo mało widoczne lub w ogóle niewidoczne na zębach, dzięki czemu trudno jest dostrzec, że dana osoba podlega leczeniu ortodontycznemu. Dzielimy je na dwie grupy:

  • aparaty z zamkami kryształowymi, które wykonane są z przezroczystego szafiru, dzięki czemu po założeniu na zęby, są praktycznie niewidoczne,
  • aparaty z zamkami porcelanowymi, które również są bardzo mało widoczne – wynika to z zastosowania nie tylko porcelany, ale również białych łuków z przezroczystymi gumkami.

Po trzecie – aparaty dla alergików

Do ostatniej grupy aparatów należą te, dedykowane alergikom – ich wybór jest więc obowiązkowy w przypadku różnego rodzaju alergii. Ich skuteczność i bezpieczeństwo dla zdrowia pacjentów wynika z faktu, że zostały wykonane z tytanu – materiału w pełni biokompatybilnego, który nie wywołuje żadnych niepożądanych reakcji i pozwala skutecznie wyleczyć problem ortodontyczny. Dobry ortodonta, w trakcie przeprowadzonego wywiadu, powinien zapytać pacjenta o alergie i w przypadku ich stwierdzenia, automatycznie zaproponować aparat z zamkami z tytanu.

Który aparat wybrać?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta – wszystko zależy od Twoich indywidualnych zapatrywań i potrzeb. Pamiętaj, że aparaty estetyczne, mimo wysokiej estetyki, są nieco droższe od tych metalowych, więc jeżeli najważniejsza dla Ciebie jest kwestia ekonomiczna – wybierz aparaty metalowe. Jeżeli zależy Ci na estetyce – postaw na porcelanę lub kryształ. A w przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, zgłoś się do specjalisty – dobry ortodonta zawsze chętnie poradzi Ci najlepsze rozwiązanie i wyjaśni wszelkie nieścisłości.

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.