Pamięć o Marianie Sochańskim ostatnim przedwojennym Staroście Zamojskim

W Zamościu oddano hołd ostatniemu przedwojennemu Staroście, którego życie to symbol poświęcenia i historii Polski XX wieku. Uroczystość przypomniała o niezwykłym człowieku, który mimo trudnych czasów nie zapomniał o służbie dla ojczyzny.
- Uroczystość w Zamościu upamiętniająca Mariana Ludwika Sochańskiego
- Zasługi Mariana Sochańskiego dla Zamościa i Polski
Uroczystość w Zamościu upamiętniająca Mariana Ludwika Sochańskiego
7 lipca, w 71. rocznicę śmierci Mariana Ludwika Sochańskiego, pod tablicą pamiątkową na budynku Wydziału Komunikacji w Zamościu odbyło się symboliczne złożenie kwiatów. Starosta Zamojski Stanisław Grześko oraz Zastępca Prezydenta Miasta Zamość Marta Pfeifer uczcili pamięć człowieka, który przez całe życie oddał się służbie publicznej i Polsce.
Marian Sochański to postać wyjątkowa – major artylerii Wojska Polskiego, urzędnik II Rzeczypospolitej i starosta powiatu zamojskiego od 1937 do wybuchu II wojny światowej. Jego działalność obejmowała także pracę na rzecz mniejszości narodowych w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych oraz pełnienie funkcji wicewojewody lwowskiego i nowogródzkiego.
Zasługi Mariana Sochańskiego dla Zamościa i Polski
Sochański był wielokrotnie odznaczany za swoje zasługi: otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, dwukrotnie Złoty Krzyż Zasługi, a także Krzyż Walecznych i Srebrny Krzyż Zasługi. Wśród innych wyróżnień znalazły się Medal Niepodległości oraz Medale Pamiątkowe za udział w wojnach o niepodległość Polski.
Podczas II wojny światowej Marian Sochański pomagał chronić dziedzictwo kulturowe miasta – między innymi ukrył obraz „Hołd pruski” przed niemieckimi okupantami. Niestety, jego patriotyczna postawa wiązała się z wieloma cierpieniami – był więziony zarówno przez okupantów, jak i po wojnie przez władze komunistyczne. Zmarł 7 lipca 1954 roku w więziennym szpitalu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie.
W 2003 roku został oficjalnie uznany za osobę pokrzywdzoną przez system komunistyczny, a w 2012 roku Sąd Najwyższy uniewinnił go od zarzutów postawionych przez sądy Polski Ludowej.
Na podst. Powiat Zamojski
Autor: krystian