Malarstwo coraz bardziej wraca do łask. Coraz wiele osób chce mieć obrazy znakomitych artystów na swoich ścianach we własnym mieszkaniu. Kiedyś było to nieosiągalne, ponieważ ceny obrazów mocno naruszały domowy budżet. Dzisiaj niektóre prace również są zbyt drogie dla większości z nas, jednak istnieje możliwość wylicytowania obrazu w domach aukcyjnych za rozsądne pieniądze.
Replika, kopia czy oryginał?
W sklepach, zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych znajdziecie wiele obrazów. Wiele z nas decyduje się na kupno repliki, ponieważ są one znacznie tańsze od kopii czy oryginałów, ale czym tak naprawdę różnią się poszczególne formy obrazów? Już wyjaśniamy:
- Oryginał, jest to obraz namalowany przez samego autora. Pierwsza wersja obrazu, która jest najdroższa. Prace oryginalne, np. obrazy Kossaka często znajdziecie w muzeach.
- Kopia, jest to obraz namalowany w takim samym stylu co oryginał, z zachowaniem tych samych technik czy materiałów. Obraz ten jest jednak wykonany przez innego autora, który podpisuje się swoim nazwiskiem.
- Reprodukcja, jest to najczęściej mechanicznie wykonany obraz, który tylko nas informuje, że istnieje taki obraz w wersji oryginalnej. Nie są zachowane jednak walory artystyczne czy technicznie - jest to obraz zazwyczaj drukowany mechanicznie.
Reprodukcje możecie kupić w wielu sklepach i sklepikach - jest to produkt łatwo dostępny i stosunkowo tani. Niestety często też te obrazy nie są tak spektakularne, jak byśmy tego oczekiwali, dlatego zdecydowanie lepiej jest odłożyć większą część pieniędzy i zdecydować się na kupno kopii czy nawet oryginałów. W domach aukcyjnych znajdzie wiele prac znanych, zarówno dawnych, jak i ówczesnych artystów, m.in. obrazy Kossaka, Romualda Malczyka, Mariana Puchalskiego, Jana Rubczaka czy Jerzego Pawłowskiego.
Najpopularniejsze obrazy Kossaka
Na koniec dzisiejszego artykułu przedstawimy Wam kilka najpopularniejszych obrazów, które są autorstwa Jerzego Kossaka:
Jerzy Kossak był synem znanego malarza - Wojciecha Kossaka. Jego obrazy były zgodne z nurtem realizmu.
- “Ułan i Moskal”;
- “Św. Hubert”;
- “Huzar na patrolu”;
- “Głowa siwego konia”;
- “Wizja Napoleona w odwrocie spod Moskwy”