Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Zamość

Zakup mieszkania od dewelopera – na co zwrócić uwagę?

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdego człowieka. Zwykle podejmujemy ją tylko raz, czasem dwa razy. Przy poszukiwaniu wymarzonej nieruchomości, jeszcze zanim zdecydujemy się na zakup, powinniśmy zwrócić uwagę na szereg elementów.

Sprawdź, od kogo kupujesz

Jeśli decydujemy się na zakup mieszkania od dewelopera, warto zwrócić uwagę na opinię, jaką firma zdobyła na rynku. Deweloperzy w Nałęczowie mogą pochwalić się dobrą opinią wśród klientów – zadowolonych właścicieli nieruchomości. Możemy to sprawdzić w ogólnie dostępnych wyszukiwarkach internetowych, wpisując nazwę firmy deweloperskiej. O wrażenia i realne doświadczenia możemy także zapytać znajomych, przyjaciół czy rodzinę, która ma już za sobą zakup mieszkania od dewelopera. To pozwoli nam na wstępne rozeznanie, w jaki sposób firma buduje, czy wywiązuje się z terminów, jak wygląda jakość oddawanych mieszkań i obsługa posprzedażowa w sytuacji, gdy pojawią się usterki.

Lokalizacja – równie ważna jak cena

Może się zdarzyć, że potrzeby pomylimy z preferencjami. Gdy znajdziemy wymarzoną inwestycję, nie podejmujmy decyzji pochopnie. Mieszkanie pod konkretnym adresem może się wiązać na przykład z dłuższą drogą do pracy czy szkoły. Co w przypadku, gdy poruszamy się komunikacją i nie mamy auta? Trzeba wziąć pod uwagę wszystkie aspekty naszego codziennego życia, bo wraz ze zmianą adresu zmieni się wszystko.

Harmonogram płatności

Starajmy się w procesie podejmowania decyzji o zakupie dopytać o wszystko, w tym o harmonogram płatności. Jest to ważne, ze względu na osoby wspierające zakup dodatkowym finansowaniem w postaci kredytu hipotecznego. Jeśli umowa sprzedaży naszego mieszkania zawiera harmonogram płatności, np. 20/80, mamy jasność, że deweloper przy podpisaniu umowy deweloperskiej będzie oczekiwał 20% wartości mieszkania wskazanego w umowie. Pozostałe 80% będzie wymagane w późniejszym terminie, np. po zakończeniu budowy. To dla nas sygnał, że w tym przypadku, wspierając się kredytem, możemy go zaciągnąć dużo później (ze względu na odsetki i inne koszty, które generuje zaciąganie takiego zobowiązania).

Standard nieruchomości i całego osiedla

Kolejną ważną kwestią poza ceną i harmonogramem płatności jest oczywiście standard, czyli dokument, w którym deweloper w sposób szczegółowy opisuje elementy, z których składa się wybrane przez nas mieszkanie. Standard jest integralną częścią umowy deweloperskiej i ma nas zapewniać o tym, co i jak w mieszkaniu zostało wykonane. Stanowi również zabezpieczenie dla nowych nabywców w razie wystąpienia usterek. Ponadto zawiera instrukcję użytkowania, aby mieszkaniec wiedział jak postępować np. z instalacjami. Wskazuje także, jakie będzie otoczenie budynku, w którym wybraliśmy mieszkanie. Znajdziemy tam informacje o tym, czy osiedle będzie ogrodzone, czy będzie monitoring budynku lub ochrona, jakiego rodzaju zabezpieczenia i udogodnienia znajdziemy w najbliższym otoczeniu osiedla, które deweloper oddaje do użytkowania np. miejsca do parkowania, plac zabaw, wspólna przestrzeń rekreacyjna itd.

Materiał przygotowany przez RynekPierwotny.pl